Texty básní k recitaci

Básničky na 5 slok k recitaci

Básničky na 5 slok jsou vhodné například k recitaci ve škole, protože mají dostatečnou délku pro výrazný přednes, ale stále se dají dobře naučit zpaměti. Níže jsou tři nové originální básničky. Každá má přesně pět slok. První je veselá, druhá vypráví o přírodě a třetí má klidnější poetickou náladu.

Ukázkový text

Veselá básnička na 5 slok: Ranní zmatek

Budík zvoní od půl sedmé,
já bych ještě chvíli spal.
Schovám hlavu pod peřinu,
budík zvoní směle dál.

Jedna ponožka je v skříni,
druhá leží pod stolem.
Batoh čeká mezi dveřmi,
sešit hledám za křeslem.

Čaj už chladne na kuchyni,
rohlík mizí raz dva tři.
Maminka se na mě dívá:
„Pospěš, škola za chvíli!“

Vyběhnu ven jako vítr,
za mnou klapnou domovní dveře.
Pak si náhle vzpomenu si,
že můj penál doma leží.

Do lavice přece dojdu,
ještě dřív než zazní zvon.
Zítra vstanu mnohem dříve,
aspoň takový mám plán.

Básnička o přírodě na 5 slok: Ráno v lese

Ráno vstává mezi stromy,
rosa svítí na trávě.
Slunce kreslí zlaté pruhy,
les se budí ospale.

Datel klepe do borovice,
z větve zpívá černý kos.
V kapradinách něco šustí,
ježek vystrčil svůj nos.

Mravenec jde úzkou stezkou,
nese jehlu přes pěšinu.
Nad pasekou motýl krouží,
sedá tiše na květinu.

Vítr pohne větví buku,
listy spolu šeptají.
Jako kdyby celý les měl
tajemství, jež dobře znají.

Až se večer slunce schová,
utichne i ptačí hlas.
Les však dlouho spát nebude,
ráno všechno začne zas.

Poetická básnička na 5 slok: Cesta mraků

Nad střechami plují mraky,
každý jinou podobu má.
Jeden připomíná zámek,
druhý zase křídla ptáka.

Vítr žene bílé lodě
nad zahradou, nad polem.
Nikdo neví, kam až míří,
co je čeká za kopcem.

Možná uvidí tam moře,
možná vysoký horský štít.
Možná budou někde v dálce
nad neznámým městem snít.

Potom přijde večer tiše,
nebe zbarví do zlata.
Mraky zmizí za obzorem,
noc už otevírá vrata.

Ráno přijdou zase jiné,
novou cestu před sebou.
A já chvíli přemýšlím,
kam mě jednou zavedou.

Jak text přednést

Kterou básničku vybrat k recitaci

Ranní zmatek je vhodný pro dítě, kterému sedí veselý a živější přednes. Jednotlivé situace se dají lehce zahrát hlasem a výrazem. Není potřeba přehnaná dramatizace, stačí pracovat s tempem a zdůraznit humorná místa.

Ráno v lese se hodí pro klidnější recitaci. Verše popisují postupné probouzení přírody, takže je dobré nespěchat a mezi jednotlivými slokami udělat krátkou pauzu. Přednes může začít tišeji a postupně získávat větší živost.

Cesta mraků je vhodná pro pomalejší, zasněnější přednes. Hlavní roli zde hrají představy a obrazy. Důležité je dobře vyslovovat, nepřednášet monotónně a nechat posluchače vnímat jednotlivé obrazy oblohy, dálky a cestování.

Jak se naučit básničku o pěti slokách

  1. Nejprve si celou básničku dvakrát přečtěte nahlas.
  2. U každé sloky si řekněte vlastními slovy, co se v ní děje.
  3. Naučte se první sloku a několikrát ji zopakujte bez čtení.
  4. Přidejte druhou sloku a obě si řekněte za sebou.
  5. Stejným způsobem postupně přidávejte třetí, čtvrtou a pátou sloku.
  6. Nakonec si celou básničku několikrát předneste nahlas.

U básně na pět slok pomáhá, když si dítě pamatuje nejen jednotlivá slova, ale také děj nebo pořadí obrazů. Jestliže ví, co má následovat, dokáže se při malém zaváhání snáze znovu chytit.

Jak přednést pět slok bez monotónního odříkávání

Každá sloka by měla mít trochu jiný významový důraz. Není nutné měnit hlas přehnaně. Stačí vhodně pracovat s hlasitostí, tempem a krátkými pauzami. Otázku lze přednést jinak než obyčejné sdělení a veselou situaci jinak než klidný popis přírody.

Velmi častou chybou při školní recitaci je příliš rychlé tempo. Žák má pocit, že hlavním úkolem je vzpomenout si na všechna slova, a proto básničku rychle odříká. Lepší je přednášet o něco pomaleji a po každé sloce udělat krátkou přirozenou pauzu.

Nejčastější otázky

Kolik veršů má básnička o pěti slokách?

Počet veršů není pevně stanoven. Jedna sloka může mít například dva, tři, čtyři nebo více veršů. Pokud má každá z pěti slok čtyři verše, má celá básnička dohromady dvacet veršů. Rozhodující je tedy počet samostatných slok, nikoli celkový počet řádků.

Je básnička na 5 slok vhodná k recitaci?

Ano. Pět slok představuje pro školní recitaci praktickou délku. Báseň už může mít určitý příběh, vývoj nebo výraznější náladu, ale přitom nebývá příliš dlouhá na zapamatování. Záleží samozřejmě také na délce jednotlivých veršů a obtížnosti použité slovní zásoby.

Jak dlouho trvá přednes básničky na pět slok?

U pěti čtyřveršových slok obvykle zabere přednes přibližně jednu až dvě minuty. Záleží na délce veršů, tempu řeči a použitých pauzách. Při recitaci není vhodné text uspěchat. Krátká pauza mezi slokami pomůže posluchačům sledovat obsah a zároveň působí přirozeně.

Musí se básnička na pět slok rýmovat?

Nemusí. Báseň může být rýmovaná i nerýmovaná. Pro mladší děti bývá pravidelný rytmus a rým výhodou, protože pomáhá při učení zpaměti. U starších žáků mohou být k recitaci vhodné také básně s volnějším rytmem nebo bez pravidelného rýmu.