Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

KDO CO JAKÝ KTERÝ ČÍ JENŽ


KDO CO JAKÝ KTERÝ ČÍ JENŽ je jedno z témat, které se týká tohoto článku. Článek o Williamu Shakespearovi může sloužit jako přehled informací o autorově životě a jeho dvou významných dílech.


Citáty

Většina známých citátů od Williama Shakespeara pochází z jeho knih, ať už se jedná o divadelní hru nebo báseň. Řada Shakespearových citátů je parafrázována a je stále považována za aktuální. Častým tématem vybraných citátů je láska. Citátů by ale mnoho být mnohem více, téměř z každého jeho díla se dá mnoho věcí citovat.

  • „Ach, ona teprv učí zářit svíce. Jak v uchu černochově náušnice žhne v tváře její spanilost, nad lidský pomysl i nad žádost. Jako když holubička k vranám sedne, tak jiných krása vedle její bledne... Že jsem kdy miloval? Ach ne, ó ne! Já lásku neznal do dnešního dne.“
  • „Anonym nikdy za nic nestojí, nechť sám své jméno považuje za nic.“
  • „A ty vaše malovánky taky dobře znám! Pánbůh vám dal jeden obličej a vy si děláte druhý. Vrtíte se a kroutíte, šepláte a zpotvořujete jména božích tvorů a z hříšné vypočítavosti ze sebe děláte putičky.“ (Hamlet)
  • „Ať smutnou výstrahou nám provždy je ten příběh Romea a Julie.“
  • „Až teprve naše společná láska mi ukázala, co je v životě důležité. Teď vím, že štěstí je jen poloviční, když se o něj nemáš s kým dělit, a že smutek je dvojnásobný, když Ti z něj nemá kdo pomoci. S Tebou jsem poznal, co to znamená opravdu milovat a jaké to je, když je moje láska opětována...“
  • „Bláznovství obchází kolem světa jako slunce. Není místa, kde by nesvítilo.“
  • „Bohatý cit je chudý na slova, nemá se krášlit, sám je krásný dost...“
  • „Být či nebýt, to je, oč tu běží.“
  • „Celý svět je jeviště a všichni lidé na něm jenom herci.“
  • „Co když je láska plamenem, jenž vyšlehává z překvapení? Až shoří vše, co bylo v něm, zhasne a bude po plameni, jenž vyšlehával z překvapení a byl jen pouhým plamenem.“
  • „Co je člověk, když žije jenom proto, aby spal a jedl? Nic víc než zvíře, nic víc. Ten, kdo nám dal tak velkou schopnost myslet, nazírat věci minulé i příští, zajisté nechtěl, aby božský rozum v nás zahníval a tlel.“ (Hamlet)
  • „Co růží zvou, i zváno jinak, vonělo by stejně.“ (Romeo a Julie)
  • „Čas ubíhá různě - podle toho s kým.“
  • „Čisté srdce se snadno nepoleká.“
  • „Ďábel i Bibli cituje, když mu to přijde vhod.“
  • „Dobrá pověst je nicotná a velmi nesprávná představa, často se získá bez zásluhy a ztratí bez viny.“
  • „Dobré srdce ženy, než pěkná tvář upoutá mou lásku.“
  • „Dobré víno je dobrý přítel, když s ním dovedeme zacházet.“
  • „Dobře se oběsit - to vyloučí možnost špatně se oženit.“
  • „Falešná tvář musí skrýt, co falešné srdce v sobě skrývá.“
  • „Hle, jakou metlou nebe trestá zášť! Skrz lásku zahubilo vaši radost...“
  • „Chyť okamžik za pačesy!“
  • „Jakmile potkáte ženu, která vám zůstala dlužna odpověď, do
  • (...více se dočtete ve zdroji)

    Zdroj: článek William Shakespeare

    Poradna

    V naší poradně s názvem KDO S KOHO NEBO KDO Z KOHO? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Josef Čepek.

    Můžu poprosit o posouzení příkladů:
    1) Pořad v TV: Kdo s koho? (nemá být "z", když už to je sama pádová otázka?
    2) Soudní výraz: (.. jednání se přerušuje). Příšerný výraz !
    Děkuji a zdravím.
    Josef Čepek

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Milda.

    Kdo s koho je fráze ze staročeštiny. Fráze kdo s koho vyjadřuje klání - kdo koho/co porazí. Jedná se o starou, dnes již zřídkakdy užívanou vazbu předložky s se 4. pádem. Tato vazba se vyskytuje pouze u spojení kdo s koho a být s to.
    Vazbu s předložkou z (kdo z koho) můžeme také použít, ale pouze v situaci, když popisujeme například situace kdo z koho vymlátil duši nebo kdo z koho zešílel.

    Zdroj: příběh Kdo s koho nebo kdo z koho?

    Zájmena tázací

    Tázací zájmena jsou zájmena, kterými začínají otázky. Jejich cílem je žádat o informace. Pokud využijeme zájmeno kdo, je jasné, že zjišťujeme neznámou osobu. Pokud se použije zájmeno co, ptáme se na neznámé zvíře nebo neznámou věc. Zájmenem jaký se ptáme na neznámou vlastnost. Zájmeno který slouží k výběru. Zájmeno čí se použije, pokud chceme vědět, komu něco patří.

    K těmto zájmenům lze přidat přípony -pak, -že. Například: kdopak, copak, kterýpak, jakýpak, čípak, kdože, cože, který že, jaký že, čí že. Tato přípona se při skloňování nemění.

    I u těchto zájmen je u lidských párových orgánů v 7. pádě koncovka -ma. Například: Jakýma rukama?

    Tázací zájmena: kdo, co, jaký, který, čí

    Skloňování tázacích zájmen kdo, co:

    ZÁJMENA

    PÁDY

    KDO

    CO

    1. pád

    Kdo

    Co

    2. pád

    Koho

    Čeho

    3. pád

    Komu

    Čemu

    4. pád

    Koho

    Co

    5. pád

    -

    -

    6. pád

    O kom

    O čem

    7. pád

    S kým

    S čím

    Skloňování tázacích zájmen jaký a čí v jednotném čísle:

    ZÁJMENA

    PÁDY

    JAKÝ

    JAKÁ

    JAKÉ

    ČÍ

    ČÍ

    ČÍ

    1. pád

    Jaký

    Jaká

    Jaké

    Čí

    Čí

    Čí

    2. pád

    Jakého

    Jaké

    Jakého

    Čího

    Čí

    Čího

    (...více se dočtete ve zdroji)

    Zdroj: článek Všechna zájmena

    Příběh

    Ve svém příspěvku ANDREJ BABIŠ KONTAKT E MAIL se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marcela Pavlíková.

    Dobrý den , chci se zeptat jestli uvažujete s dřívějším odchodem do důchodu také s profesí řidič traktorista? Protože ty také mají náročnou práci obzvláště od začátku sezóny až do pozdního podzimu .Děkuji za zvážení mého dotazu. S pozdravem Pavlíková Marcela

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Radomil Kozák.

    Milý Andreji,
    dovoluji si,s prominutím toto oslovení,neboť jsem jednak stejně starý,ale hlavně proto,že cítím,že naše společnost má konečně nějaký směr a cíl,že je tu někdo,kdo chce a hlavně ví ,co.Skoro po padesáti letech pociťuji to příjemné mrazení,kdy paní učitelka sundávala ze zdi Novotného a dávala tam Dubčeka a my,děti ani pořádně nevěděly,proč.Časem nám to došlo.Shodou okolností,nebo,že by to byla naše spása a naděje,také Slováka.Ale není to ani spása ani naděje,je to díky Vám a lidem okolo Vás,skutečnost, na kterou lze sáhnout,je to doslova vidět na každém koutu naší krásné a vždy hrdé zemi,ale především na životní úrovni.A zase po tolika letech,cítím to příjemné mrazení a jsem rád,že jsem se dožil toho,že jsem pyšný na člověka,který je premiérem,který má vizi,který je celosvětově uznávaný a kterému záleží především na vlastních lidech.Z deseti lidí,kteří Vás pomlouvají,Vás devět volí.Všichni vidí a pokud nejsou slepí,musí tleskat a především obdivovat Váš záběr a nasazení a na druhé straně klid a věcné argumenty,kterými odvracíte ty směšné útoky zkorumpovaných blbců typu Bendy,o Kalouskovi nemluvím,Stanjury,Fialy a bohužel i pirátů,ze kterých se vlasně vyklubali udavači bez nějakých hmatatelných výsledků.Je smutné,že Češi udávají Čechy a ohánějí se komunismem,který ani nepoznali.Čas ukazuje,že jste měl pravdu a zemi je potřeba řídit jako podnik, direktivně,aby se dostavily výsledky.A ty jsou,pane Babiš,za Vámi vidět a nikdo je nemůže,a doufáme všichni,že si ani nedovolí,je spochybnit.Dotáhněte do konce,tím nemyslím,aby jste je pozavírali,ale ukažte veřejně v parlamentu na ty,co ve jménu vlasti,jak říká p.Soukup ,který mimochodem ukazuje,jak má vypadat zpravodajství,právě nyní,kdy si budeme připomínat to slavné třicáté výročí,kdo to tady řídil,kdo tvz.odklońoval veřejné toky peněz,nebojte se jich a vůbec na ně neberte ohledy,národ by měl vědět ve jménu čeho kradli.Oni Vás také nešetřili a byli schopni věcí,které by neměly zůstat bez vysvětlení.Vím,že se tímto směrem nevydáte a to je jediné ,co mi na Vás vadí.


    Přeji Vám,celé rodině i Vašemu týmu a nakonec i nám



    ať se daří!Radomil Kozák,Karlín

    Zdroj: příběh Andrej babiš kontakt e mail

    Obsah pověstí

    Staré pověsti české

    O Čechovi

    Stará česká pověst začíná v Charvatské zemi, která je pravlastí Slovanů. V této zemi žilo velké množství lidí. Stalo se, že se mezi nimi strhly velké nepokoje a války. Proto se dva bratři vojvodové Čech a Lech rozhodli, že se svými rodinami a rody Charvátskou zemi opustí a budou hledat místo, kde by mohli pokojně žít. Před cestou přinesli bohům oběti a vydali se na cestu. Procházeli územími, kde míjeli příbuzné rody, až se dostali do neznámých končin. Setkávali se s obyvateli, kteří žili v primitivních chatrčích a jámách. Dostali se až k řece Vltavě, kde si už někteří začali stěžovat, že se stále ještě neusídlili. V tu chvíli Čech ukázal na vysokou horu, která se tyčila nad nimi, a rozhodl, že si pod ní odpočinou. Brzy ráno se na tuto horu Říp sám vydal a viděl krásnou krajinu, která se nacházela kolem. Když sestoupil z hory, řekl všem, co viděl, že půda vypadá úrodná, vody plné ryb. Třetího dne svolal všechny na místo, odkud bylo vidět do kraje a oznámil jim, že zde zůstanou. Ptal se jich, jak tuto zemi pojmenují. Lidé si zvolili, aby se země jmenovala po něm.

    K tomu, aby se zde dalo pohodlně žít, byla potřeba těžká práce. Některé lesy se musely vykácet, aby bylo kde postavit obydlí a vytvořit pole. Práce byla mezi lidi spravedlivě dělená. Každý měl svůj úkol. Večer se rodiny scházely v obydlích a vyprávěly si různé příběhy. Postupně vzniklo opevněné hradiště. Vojvoda Lech se ale rozhodl, že bude se svým rodem postupovat o kousek dále. Postupoval tři dny a pak nechal zapálit velký oheň, aby praotec Čech viděl, kde se Lech usídlil. Místo, kde se usídlil, pojmenoval Lech podle zapáleného ohně Kouřim.

    Asi třicet let poté, co vstoupili do české země, zemřel praotec Čech a byl pohřben se všemi poctami, které mu náležely.

    O Krokovi a jeho dcerách

    Po smrti praotce Čecha se v zemi zdvihla vlna sporů a bojů. Bylo jasné, že je třeba mít silného vládce. Starší rodu vládu nabídli Lechovi, který ji ale odmítl a doporučil jim za správce Kroka, starostu mocného rodu. Krok s tím souhlasil. Lech se mezitím z Kouřimi posunul více na východ a založil město Hnězdno. Krok vládl spravedlivě, zároveň byl nadán jistými věšteckými schopnostmi, díky nimž mu duchové zjevili, že jeho současné sídlo Budeč dlouho nepotrvá, a tak nechal na vysoké skále postavit nový hrad, který dostal jméno Vyšehrad. Na Vyšehradě žil Krok i se svou rodinou. Měl tři dcery. Nejstarší se jmenovala Kazi a byla výborná léčitelka. Znala vlastnosti různých bylin a koření. Kazi žila na Kazinině hradě. Prostřední dcera se jmenovala Teta a mnoho č

    (...více se dočtete ve zdroji)

    Zdroj: článek Staré pověsti české

    Příběh

    Ve svém příspěvku ANDREJ BABIŠ KONTAKT E MAIL se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Bohumil Jiroušek.

    Přeji vše NEJ, hodně zdraví a pevné nervy Mému premiérovi Andreji Babišovi k jeho dnešním narozeninám.Vypusťte z hlavy "stádo" hlupáků, závistivců a jim podobných. Užijte v kruhu rodinném klid a pohodu.

    Hezky den přeje Jiroušek Bohumil

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Bob.

    Zdravím, jak jsem již minule psal, pan Babiš nic z toho, co je zde publikováno, NEČTE a ani ho to NEZAJÍMÁ. Nyní se pozastavuji nad rozhodnutím o vyhoštění několika ruských diplomatů v závislosti na kauze Vrbětice. Pokud tito dva ruští "diverzanti" zanechali na místě svoje otisky, biologickou stopu, či jiné usvědčující důkazy, platí stále presumce neviny - tedy alespoň v právním a suveréním státě. Ten mi ale již delší dobu nejsme. A co když zde byli Američané, kteří sloužili v CIA? Jsme otroci a poskoci EU a USA a naši politici neví, jak by se jim zavděčili, či spíše, do jakého řitního otvoru by měli vlézt. Dezinformace stíhá dezinformaci, až se lež stane pravdou - zřejmě po vzoru USA (Sadám-výroba atomových zbraní, Vietnam-vraždění žen a dětí, vše pod záštitou demokracie a lidských práv ............ atd,atd. Jestliže naše země kráčí po podobné cestě, nebo se na to, za účasti NATO chystá, je to cesta do pekel. Komu kauza Vrbětice vyhovuje, komu zde jde o velké peníze, kdo chce vyvolat konflikt s východem za každou cenu? Že by hodný amík? Ne, ten ne, ten se vojenskou silou vměšoval do 38 suveréních států, má na svém kontě statisíce lidských životů a má ve světě jen několik stovek vojenských základen. Ten zlý je Rus a Číňan a tak to bude, protože to říká hodný president USA a Brusel. Nyní se vše točí okolo Eura a dolaru. Chtěl bych se dožít toho, kdy Čína, nebo Rusko nechá razit zlatý jen, či rubl, který bude celosvětově uznávaným platidlem. Z naší planety by se stala země žebráků a USA a EU by mohla uvalovat sankce sama na sebe. Mimo jiné, myslím, že sankce na Rusko a Čínu nemají žádný efekt. Až se ale tyto sankce otočí, pocítí to každý z nás, za což budeme moci poděkovat všem, kteří tuto politiku razí. Lidé přemýšlejte, nebuďte ovce, nebo otroci. Ať přímé důkazy rozhodnou a pak padni komu padni. Hezký večer.

    Zdroj: příběh Andrej babiš kontakt e mail

    Zkrácené obsahy dalších dílů

    HARRY POTTER A TAJEMNÁ KOMNATA

    Druhý příběh o Harry Potterovi začal o letních prázdninách, které Harry trávil u Dursleyových. Cítil se opuštěný, protože se mu přátelé neozývali. Dursleyovi čekala návštěva Vernonových nadřízených. Vše se na to pečlivě chystalo, Harryho úkolem bylo zůstat absolutně potichu v pokoji, aby o něm hosté vůbec nevěděli. Harry s takovým plánem neměl problém, až na to že měl hlad, a dole byla spousta jídla, dokonce i dort. Když dorazil do pokoje, čekal tam na něj podivně vyhlížející skřítek, který se představil jako Dobby. Dobby se snažil Harryho přesvědčit, aby se už nevracel do Bradavic, ale Harry na to nechtěl za žádnou cenu přistoupit. Dokonce zjistil, že mu Dobby ukradl poštu od kamarádů, aby měl pocit, že na něj nikdo nemyslí. Když Dobby viděl, že Harryho nepřesvědčí, zvolil jinou strategii. Začal u Dursleyových kouzlit, dokonce shodil na návštěvu dort, což ale odnesl Harry. Kromě toho, že se setkal s hněvem strýce Vernona, se musel vyrovnat s tím, že mu přišlo varování o možném vyloučení ze školy, pokud bude nadále magii provozovat. Dursleovi se tak dozvěděli, že Harry nesmí doma kouzlit. Vernon ho proto zamknul v jeho pokoji s tím, že se už nikdy nevrátí do Bradavic. Byl tam zavřený několik dní, než mu na pomoc přišli sourozenci Weasleyovi. Přiletěl létajícím autem a Harryho dostali z domu. Dovezli ho k sobě domů do Doupěte, kde na ně ale čekala rozčilená paní Weasleyová. Nic ale nevyčítala Harrymu, naopak mu dala najíst a nechala ho odpočinout. Harrymu se tak setkal s malou Ginny, která z něj byla nervózní, protože byla do něj zamilovaná. Harry zbytek prázdnin strávil v Doupěti.

    S Weasleovými navštívil i Příčnou ulici, aby si mohli studenti nakoupit potřebné věci do školy. Weasleyovi neměli ale moc peněz, takže spoustu věcí kupovali z druhé ruky. Do Příčné ulice se dostali pomocí kouzelného prášku a cestování krbem. Harry ale špatně vyslovil místo, kam chce přenést, a tak skončil o ulici dál v Obrtlé ulici, v obchodě Borgin & Burkes, kde byl zrovna i pan Malfoy s Dracem, aby prodal některé zakázané předměty, kdyby ho navštívili zaměstnanci ministerstva kouzel. Z Obrtlé ulice se dostal pomocí Hagrida, který ho přivedl k Weasleyovým. Společně s Weasleovými se vydal do banky ke Gringottovým, kde viděl, že Weasleyovi opravdu nemají moc peněz. Pak se vydali do knihkupectví nakoupit knihy, zrovna tam měl autogramiádu Zlatoslav Lockhart, který okouzlil jak paní Weasleyovou, tak i Hermionu. Lockhart Harryho hned poznal a vyfotil se s ním, také mu daroval své knihy (Harry je daroval Ginny) a

    (...více se dočtete ve zdroji)

    Zdroj: článek Harry Potter: Joanne Rowlingová

    Poradna

    V naší poradně s názvem JAKÝ JE SLOVNÍ DRUH SLOVA JEHO se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie.

    Bych vědět jaký je jaký je to slovní druh slova jeho Děkuji odpovíte

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Milda.

    Jeho je zájmeno přivlastňovací.

    Zdroj: příběh Jaký je slovní druh slova jeho

    Pohádky

    Následuje přehled pohádek, které sepsala Němcová v některých svých pohádkových knihách. Nejedná se o úplný soupis, pohádek napsala mnohem více.

    Jak Jaromil k štěstí přišel

    Pohádka vypráví příběh malého Jaromila, který vyrůstá s otcem (uhlířem) a nevlastní matkou. Jeho macecha ho často bije, a proto Jaromil rád tráví čas mimo domov. Blízko lesa si vytvořil zahrádku z květin, které se mu líbily. Většinu času tráví tam. Večer se vždy vrací s kozami a ovcemi, které měl pást. Horší je to ale v zimě, kdy musí být s rodiči doma. Jeho otce trápí, že Jaromil si přeje být zahradníkem, on by z něj měl rád uhlíře. To si ale Jaromil nepřeje. Jednou se takhle na jaře zatoulal do neznámých míst, když sledoval překrásného ptáka. Prolezl úzkou skálou a dostal se do překrásné země, v níž žili pidimužíci. Ujala se ho tam dívka jménem Narciska, která ho přivedla před krále a provedla ho jejich zemí. Spatřil tak vládkyni vodních víl, která mu darovala mušli; sál ohně, kde mu jedno ohnivé dítě darovalo lahvičku s plamínkem; a nakonec dostal i dárek od Narcisky – pecku. Všechny tři předměty sloužily k tomu, aby přivolaly tu, která mu předmět darovala. Jarmil nakonec musel tuto podzemní říši opustit a přísahat, že nikdy nikomu neprozradí, kde byl. Když se vrátil zpět na zem, zjistil, že byl pryč deset let, přestože mu to přišlo, že zmizel jen na pár hodin. Jeho otec dávno nežil v chaloupce u lesa, ale odešel do města, aby ho našel. I Jarmil se vydal do města, nejdřív ale zjistil, že růžové lístky, které si vzal na památku, se proměnily v peníze, za ně si nakoupil slušné oblečení. V královském městě se dal do služby královského zahradníka. Od něj se také dozvěděl, co může zdejší princeznu vyléčit. Tělo jí měl uzdravit stříbrný potok, živý oheň jí měl navrátit zrak a jablka z mluvícího stromu ji měla opět pomoc získat řeč. Jaromil se přihlásil králi, že princeznu uzdraví. Strávil s ní tři dny. První den, požádal o pomoc vodní vílu, která princezně uzdravila tělo, druhý den mu pomohla dívka z ohně, když princezně vrátila zrak, a třetí den Narciska princezně Boleslavě navrátila i řeč. Jaromil se mezitím do princezny zamiloval a i ona opětovala jeho cit, a proto, když s tím král souhlasil, se vzali. Jaromil se také setkal se svým otcem, který se přišel podívat na uzdravenou princeznu.

    Divotvorný meč

    Malému Vojtěchovi zemřela matka, a tak žil jen se svým otcem. Jednou společně zaseli hrách, a když začal kvést, tak ho chodili hlídat. První noc šel otec a viděl bílého koně, který se proháněl po jejich poli. Vojtěch mu to nevěřil, obzvlášť proto, že na poli nebylo

    (...více se dočtete ve zdroji)

    Zdroj: článek Božena Němcová (Barbora Novotná)

    Příběh

    Ve svém příspěvku ANDREJ BABIŠ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana.

    Prosím Vás co to kecáte za hovadiny na starý kolena do Třebiče.Vy jste spadl z višně já nemám nakradené miliony.To jste mi poradil .Vy si jako myslíte,že se vesnice odstěhují do měst.Kde jsou byty no vy se máte jak prasata vžitě.Máte platy máte auta a řidiče naše daně a vy nám přidáte 1000kč a všechno zdražíte tak ,že nám nic nedáte. Už mně neradte kdo nemá nakradené.a Ja nejsem blbá určitě jste k tomu co máte nepřišel poctivě. Komunisti co byli u moci tak to rozkradli.My jame měli velkostatek a ten rozkradli zase a mám pozemwek v Brně a dotávám 5000kč a musím platit dan jen zloději se tady dobře Už nebudu nikoho volit stojí to za hovno at je tam kdo chce.Musím Vám říct že jsem od Vás čekala radu jste tam všichni stejní. Proč jste nezůstal na Slovensku tam už to bylo rozkradený.

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Markéta.

    Usmějte se a uvidíte, že život bude hned krásnější. Když budete dělat jen škarohlída, tak nikdy k žádnému štěstí nepřijdete. Peníze leží všude kolem nás a jen je potřeba najít způsob, jak je získat. Prodejte chalupu a přestěhujte se do městského bytu, kde se budete mít jako prase v žitě.

    Zdroj: příběh Andrej Babiš – moderní Český král

    Odpovědi na hádanky o zvířátkách

    • Běží kolem sestřička, žluťounká je celičká.
      Naše máma slepice sezobala nejvíce. (Kuře)
    • Bodlinatá kulička, ráda mlsá jablíčka. Kdo je to? (Ježek)
    • Budulínku, dej mi hrášku! Tohle přece každý zná.
      Jak unesla neposluchu falešnice falešná. Kdo je to? (Liška)
    • Celé týdny trávu žvýká, aby dala krajáč mléka.
      Nepospíchá, má dost času, rohy nosí pro okrasu. (Kráva)
    • Co se vleče, neuteče,
      říká si a dál se vleče
      v obrněném krunýři jako rytíř v pancíři. (Želva)
    • Čtyři rohy, žádné nohy, chaloupkou to pohne. (Šnek)
    • Dlouhé uši. Hopky, hopky. Jetelíček.
      Ňam, ňam, ňam, ňam! A bobky! Kdo je to? (Zajíc)
    • Heboučké je jako z vaty,
      kožíšek je mourovatý. (Kotě)
    • Chodí líně pouští, srst má jako houští,
      na zádech má hrb. Na hlavě má ofinu,
      rád si hoví ve stínu a to není drb. (Velbloud)
    • Chodí pyšně jako páv, neodpoví na pozdrav,
      červená mu nevoní, moc se pro ni kaboní. (Krocan)
    • I když nemá žvýkačku, ustavičně žvýká,
      maminku má roháčku a tatínka býka. (Telátko)
    • Je král, co nemá korunu a nesedává na trůnu,
      pouští to hřmí, když zívá. Na krku vzácnou kožešinu
      nosívá jako pelerínu a říká se jí hříva. (Lev)
    • Je z rodu velkých kočiček, nosívá žlutý župan s pruhy
      a z ostražitých očiček mu srší blesky v barvě duhy. (Tygr)
    • Jménem je příbuzné s hříbky, ale je jinačí.
      Pustí se do otýpky, po ovsu skotačí. (Hříbátko)
    • Kdo má ruce ušpiněné, ať se smíří s jeho jménem.
      Uň, uň, uni, uni, tlustý je a funí. (Čuník)
    • Když udělá ko-ko-ko, načechrá si peří,
      bude vejce na měkko pro mne na večeři. (Slepička)
    • Který tkadlec chodí nahý? (Pavouk)
    • Kuřátko volá: „PÍPÍPÍ!“ a jeho tatínek „KYKYRYKÝ!“ Kdo je to? (Kohout)
    • Leze, leze - žádný spěch, domeček má na zádech. Kdo je to? (Hlemýžď)
    • Má hřebínek, co nečeše, má ostruhy a nerajtuje.
      Někdy se točí na střeše, jindy si na zdi pobrukuje. (Kohoutek)
    • Maličké zvířátko je tahle čiperka,
      Větvičku přeskočí, i když je nevelká. (Veverka)
    • Maličké zvířátko, zrzavý kožíšek,
      spořádá zakrátko lískový oříšek. (Veverka)
    • Malý pulec – miminko, na ni volá maminko! (Žába)
    • Malý, velký, bílý, černý, svému pánu vždycky věrný.
      Ocáskem vrtí z radosti, pochutnává si na kosti. (Pes)
    • Na břehu i v řece žije, hlavičku pod helmu skryje. (Želva)
    • Na krovkách má 7 teček, říká se jí sluníčko. Poletí-li do nebíčka, přinese nám štěstíčko.
      Kdo je to? (Beruška)
    • Nejraději jezdí na kře, grónský původ sotva zapře.
      V zoologické zahradě jezdí jenom na kládě. (Tuleň)
    • Nejraději za pecí přikrčena líhá,
      v očích se jí rozsvěcí, když na kořist číhá. (Kočka)
    • Nohy dlouhé jako chůdy, vysokánský krk,
      vidí domů oknem půdy přes zelený smr

      (...více se dočtete ve zdroji)

      Zdroj: článek Hádanky pro děti o zvířatech

    Hádanky o zvířátkách k vytisknutí (bez odpovědí)

    • Běží kolem sestřička, žluťounká je celičká.
      Naše máma slepice sezobala nejvíce.
    • Bodlinatá kulička, ráda mlsá jablíčka. Kdo je to?
    • Budulínku, dej mi hrášku! Tohle přece každý zná.
      Jak unesla neposluchu falešnice falešná. Kdo je to?
    • Celé týdny trávu žvýká, aby dala krajáč mléka.
      Nepospíchá, má dost času, rohy nosí pro okrasu.
    • Co se vleče, neuteče,
      říká si a dál se vleče
      v obrněném krunýři jako rytíř v pancíři.
    • Čtyři rohy, žádné nohy, chaloupkou to pohne.
    • Dlouhé uši. Hopky, hopky. Jetelíček.
      Ňam, Ňam , Ňam! A bobky! Kdo je to?
    • Heboučké je jako z vaty,
      kožíšek je mourovatý.
    • Chodí líně pouští, srst má jako houští,
      na zádech má hrb. Na hlavě má ofinu,
      rád si hoví ve stínu a to není drb.
    • Chodí pyšně jako páv, neodpoví na pozdrav,
      červená mu nevoní, moc se pro ni kaboní.
    • I když nemá žvýkačku, ustavičně žvýká,
      maminku má roháčku a tatínka býka.
    • Je král, co nemá korunu a nesedává na trůnu,
      pouští to hřmí, když zívá. Na krku vzácnou kožešinu
      nosívá jako pelerínu a říká se jí hříva.
    • Je z rodu velkých kočiček, nosívá žlutý župan s pruhy
      a z ostražitých očiček mu srší blesky v barvě duhy.
    • Jménem je příbuzné s hříbky, ale je jinačí.
      Pustí se do otýpky, po ovsu skotačí.
    • Kdo má ruce ušpiněné, ať se smíří s jeho jménem.
      Uň, uň, uni, uni, tlustý je a funí.
    • Když udělá ko-ko-ko, načechrá si peří,
      bude vejce na měkko pro mne na večeři.
    • Který tkadlec chodí nahý?
    • Kuřátko volá: „PÍPÍPÍ!“ a jeho tatínek „KYKYRYKÝ!“ Kdo je to?
    • Leze, leze - žádný spěch, domeček má na zádech. Kdo je to?
    • Má hřebínek, co nečeše, má ostruhy a nerajtuje.
      Někdy se točí na střeše, jindy si na zdi pobrukuje.
    • Maličké zvířátko je tahle čiperka,
      Větvičku přeskočí, i když je nevelká.
    • Maličké zvířátko, zrzavý kožíšek,
      spořádá zakrátko lískový oříšek.
    • Malý pulec – miminko, na ni volá maminko!
    • Malý, velký, bílý, černý, svému pánu vždycky věrný.
      Ocáskem vrtí z radosti, pochutnává si na kosti.
    • Na břehu i v řece žije, hlavičku pod helmu skryje.
    • Na krovkách má 7 teček, říká se jí sluníčko. Poletí-li do nebíčka, přinese nám štěstíčko.
      Kdo je to?
    • Nejraději jezdí na kře, grónský původ sotva zapře.
      V zoologické zahradě jezdí jenom na kládě.
    • Nejraději za pecí přikrčena líhá,
      v očích se jí rozsvěcí, když na kořist číhá.
    • Nohy dlouhé jako chůdy, vysokánský krk,
      vidí domů oknem půdy přes zelený smrk.
    • Nohy jako sloupy, ucho jako zvon,
      trumpetu si koupil, troubí helikon.
    • Nosí kabát chlupatý, tančí po dvou jako ty,
      hlavou do stran kymácí, nepokazí legraci.
    • Nosí teplý kožich. Špičatými noži
      děl

      (...více se dočtete ve zdroji)

      Zdroj: článek Hádanky pro děti o zvířatech

    Příběh

    Ve svém příspěvku CVIČENÍ NA ZÁJMENO JENŽ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Václav Černík.

    1. cvičení
    Krásná dívka,
    již
    jsem potkal v metru, se na mě mile usmála.
    V průchodu stál muž,
    jenž
    mi někoho připomínal.

    Na oslavu přijely i dědečkovy sestřenice,
    jež
    jsme nikdy předtím neviděli.

    Plyšového medvídka, po
    němž
    jsem dlouho toužila, jsem dostala k narozeninám.

    Konečně nám doručili balíčky,
    jež
    jsme si objednali.

    V létě chceme navštívit ostrov,
    jemuž
    se přezdívá ostrov věčného jara.

    Pohádku, o
    níž
    jsme si ve škole povídali, mám nejraději.

    V zoologické zahradě chovají i zvířata,
    jimž
    ochota ke spolupráci není vlastní.

    Děkoval především manželce, bez
    níž
    by to nedokázal.

    Pod stromečkem se krčilo roztomilé štěňátko,
    jež
    si vysnil.

    Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

    Reagovat

    Zdroj: příběh Cvičení na zájmeno jenž

    ZÁHOŘOVO LOŽE

    I

    Šedivé mlhy nad lesem plynou,

    jako duchové vlekouce se řadem;

    jeřáb ulétá v krajinu jinou —

    pusto a nevlídno ladem i sadem.

    Vítr od západu studeně věje,

    a přižloutlé listí tichou píseň pěje.

    Známátě to píseň; pokaždéť v jeseni

    listové na dubě šepcí ji znova:

    ale málokdo pochopuje slova,

    a kdo pochopí, do smíchu mu není.

    ~

    Poutnice neznámý v hábitě šerém,

    s tím křížem v ruce na dlouhé holi,

    a s tím růžencem — kdo jsi ty koli,

    kam se ubíráš nyní pod večerem?

    kam tak pospícháš? tvá noha bosa,

    a jeseň chladná — studená rosa:

    zůstaň zde u nás, jsmeť dobří lidi,

    dobréhoť hosta každý rád vidí. —

    ~

    Poutníče milý! — než tys ještě mladý,

    ještě vous tobě nepokrývá brady,

    a tvoje líce jako pěkné panny —

    ale což tak bledé a smutně zvadlé,

    a tvoje oči v důlky zapadlé!

    Snad je ve tvém srdci žel pochovaný?

    snad že neštěstí tvé tělo svíží

    lety šedivými dolů к zemi níží?

    ~

    Mládenče pěkný! nechoď za noci,

    možné-li, budem rádi ku pomoci,

    a při nejmenším snad potěšíme.

    Jen nepomíjej, pojď, pohov tělu:

    neníť bez léku nižádného želu,

    a mocný balzám v důvěře dříme. —

    ~

    Nic neslyší, neví, aniž oko zvedne,

    neníť ho možné ze snův vytrhnouti!

    a tam již zachází v chrastině jedné:

    pán bůh ho posilň na jeho pouti!

    II

    Daleké pole, široké pole,

    předlouhá cesta přes to pole běží,

    a podlé cesty pahorek leží,

    a dřevo štíhlé stojí na vrchole:

    štíhláť to jedlice — však beze snětí,

    jen malá příčka svrchu přidělána,

    a na té příčce přibitý viděti

    rozpjatý obraz Krista pána.

    Hlavu krvavou vpravo nakloňuje,

    ruce probité roztahuje v šíři:

    v dvě světa strany jimi ukazuje,

    v dvě strany protivné, jakož cesta míří:

    pravou na východ, kdež se světlo rodí,

    levou na západ, kdež noc vojevodí.

    Tam na východě nebeská je brána,

    tam u věčném ráji bydlí boží svatí;

    a kdo dobře činí, čáka jemu dána,

    že se tam s nimi též bude radovati.

    Ale na západě jsou pekelná vrata,

    tam plane mořem síra i smola,

    tam pletou ďáblové, zlá rota proklatá,

    zlořečené duše v ohnivá kola.

    Vpravo, Kriste pane! tam dej nám dospěti,

    však od levice vysvoboď své děti!

    ~

    Tu na tom pahorku leže na kolenou

    náš mladý poutník v ranním světla kmitu,

    okolo kříže ruku otočenou,

    vroucně objímá dřevo beze citu.

    Brzy cos šepce, slzy roně z oka,

    brzy zas vzdychá — těžce, zhluboka. —

    ~

    Takto se loučí od své drahé panny

    mládenec milý v poslední době,

    ubíraje se v cizí světa strany,

    aniž pak věda, sejdou-li

    (...více se dočtete ve zdroji)

    Zdroj: článek Karel Jaromír Erben Básně a překlady

    Příběh

    Ve svém příspěvku CVIČENÍ NA ZÁJMENO JENŽ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Václav Černík.

    2. cvičení
    Na půdě jsme objevili hračky, s
    nimiž
    si v dětství hrávala maminka.
    S názorem, podle
    něhož
    se máme soustředit na čínský trh, nesouhlasil.

    Babička s radostí pozorovala vnouče,
    jež
    se batolilo po kuchyni.

    Vizionář,
    jejž
    působivě ztělesnil německý herec, zemřel v roce 2011.

    Na pokyn moderátorky vstali lidé,
    jimž
    zachránil život sir Nicholas Winton.

    O víkendu k nám přijede strýc,
    jenž
    je hodně zcestovalý.

    Problém mi pomohla vyřešit kamarádka, o
    níž
    jsem nikdy nepochybovala.

    Toužím navštívit místa,
    jež
    úzce souvisejí s dějinami moderní doby.

    Učinili mu velmi zajímavou nabídku,
    již
    nemohl odmítnout.

    Přednáška se týkala klimatických změn, mezi
    něž
    se řadí i změny teplot.

    Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

    Reagovat

    Zdroj: příběh Cvičení na zájmeno jenž

    REFERÁT NA KNIHY

    Rozbor díla Tajuplný ostrov od Julesa Vernea

    Román Tajuplný ostrov vydal Verne v roce 1875. Tato kniha má rysy vědecko-fantastické literatury. Tato kniha je provázána s dalšími dvěma knihami (Děti kapitána Granta a Dvacet tisíc mil pod mořem). Při tvorbě tohoto příběhu autor projevil své znalosti nejen ze zeměpisu a přírodopisu, ale i z jiných předmětů, například z chemie a fyziky. Příběh Tajuplného ostrova začíná za americké války Severu proti jihu. Děj se odehrává především na opuštěném ostrově, který si trosečníci pojmenují jako Lincolnův ostrov. Mezi hlavní myšlenky tohoto díla patří určitě solidarita mezi lidmi, síla přátelství a snaha nevzdávat se a najít vždy něco dobrého na každé situaci. Hlavními hrdiny jsou dobří muži, kteří i ve válce stojí na „správné“ straně. Každá z postav má nějaký charakter a ten si drží po celou dobu příběhu.

    Příběh Tajuplného ostrova začíná ve velmi dramatickém okamžiku, kdy se hlavní hrdinové obávali o svůj život. Jejich balón byl totiž poničen a jim hrozilo, že se zřítí do moře. Vše, co šlo, vyhazovali z balónu, aby si zajistili alespoň pár metrů výšky k dobru. Nakonec se jim podařilo přistát na břehu. Tam ale zjistili, že jeden z nich chybí.

    Až po tomto dramatickém úvodu se děj vrací k předcházejícím událostem a představuje hlavní hrdiny. Putování hlavních hrdinů začalo v pevnosti Richmond, kterou za války Severu proti jihu obléhalo vojsko generála Granta. V pevnosti byli uvězněni: inženýr Cyrus Smith s jeho sluhou černochem Nabem a novinářem Gedeonem Spilettem. Tam se také setkali s námořníkem Pencroffem, který tam byl se svým mladým přítelem Harbertem.

    Pencroff vymyslel plán útěku z pevnosti. Smith i Spilett s plánem souhlasili, protože se chtěli dostat zpět do války a bojovat opět proti jihu. K útěku využili balón, který se v pevnosti nacházel. Balón je ale zanesl nad Tichý oceán, kde také ztroskotali. Po ztroskotání si hrdinové uvědomili, že chybí jeden z nich, a to inženýr Smith s jeho psem Topem. Snažili se ho najít, ale marně. Nejhůře jeho ztrátu nesl černoch Nab, který bez něj nechtěl žít. Zbytek posádky se vydal na vedlejší větší ostrov, na němž chtěli žít. Našli si tam vhodný úkryt, který nazvali Komín. Také zjistili, že na ostrově je sladká voda i les, takže jim chyběl již jen oheň. Mezitím, co Pencroff s Harbertem chystali úkryt, tak se Spilett s Nabem pokoušeli najít Smitha. Oba se ale vrátili bez úspěchu. Spilett v kapse objevil zapomenutou sirku, a tak se trosečníkům podařilo rozdělat oheň. Nab se nevzdal naděje, že inženýra Smitha objeví, hledal ho i sám. Jednou v

    (...více se dočtete ve zdroji)

    Zdroj: článek Jules Verne

    Příběh

    Ve svém příspěvku CVIČENÍ NA ZÁJMENO JENŽ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lukáš.

    Krásná dívka,
    již
    jsem potkal v metru, se na mě mile usmála.
    V průchodu stál muž,
    jenž
    mi někoho připomínal.

    Na oslavu přijely i dědečkovy sestřenice,
    jež
    jsme nikdy předtím neviděli.

    Plyšového medvídka, po
    němž
    jsem dlouho toužila, jsem dostala k narozeninám.

    Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

    Reagovat

    Zdroj: příběh Cvičení na zájmeno jenž

    Pranostiky na jednotlivé dny

    1. červen: svátek má Laura (dříve svatý Fortunát a Nikodémus)

    PRANOSTIKY:

    • O svatém Fortunátu kapka deště má cenu dukátu.
    • Pěkné počasí o svatém Fortunátu slibuje úrodný rok.
    • Pohoda na Nikodéma - čtyři týdny dešťů za nima.

    VYSVĚTLENÍ:

    První pranostika tohoto měsíce říká, že déšť je v tento den ceněný, pravděpodobně proto, že předtím následovalo dlouhé období sucha. Druhá pranostika říká, že pokud v tento den bude hezky, tak bude dobrá úroda. Poslední pranostika se také týká pěkného počasí v tento den, říká, že pravděpodobně předtím měsíc pršelo.

    2. červen: svátek má Jarmil

    Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.

    3. červen: svátek má Tamara (dříve svatý Antonín)

    PRANOSTIKY:

    • Jaké počasí o svatém Erazimu, takové bude i v příští zimu.
    • Na svatého Antona každá jahoda je červená.
    • Na svatého Antonína broušení kos započíná.
    • Na svatý Antonín len zasít neprodlím.
    • Svatý Antonín pevně veslo třímá, často na něj hřímá.

    VYSVĚTLENÍ:

    První pranostika říká, že pokud bude v tento den teplo, i zima bude teplá. Pokud bude chladno, můžeme se těšit na velmi chladno zimu. Další pranostika se týká zrání jahod. Pranostika říká, že v tuto dobu už jsou jahody běžně zralé. Třetí pranostika se věnuje sečení trávy, které v tuto dobu zemědělce jistě čeká. Další pranostika je další z rad, která doporučuje sít len. Poslední pranostika odkazuje na možnou bouřku v tento den.

    4. červen: svátek má Dalibor

    Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.

    5. červen: svátek má Dobroslav (dříve svatý Bonifác)

    PRANOSTIKY:

    • Kolem svatého Bonifáce včela sbírá medovice.
    • Svatý Bonifác, Norbert a Robert jsou malí ledoví muži.

    VYSVĚTLENÍ:

    První pranostika tohoto dne odkazuje na to, že v tuto dobu již běžně létají včely a tvoří si med. Druhá pranostika říká, že v tento a následující den může být chladno.

    6. červen: svátek má Norbert

    PRANOSTIKA:

    • O svatém Norbertu chladno jde už k čertu.

    VYSVĚTLENÍ:

    Tato pranostika slibuje, že už nebude chladno.

    7. červen: svátek mají Iveta a Slavoj (dříve svátek Tělo a krev Páně)

    PRANOSTIKY:

    • Jasno-li o Božím těle, dobrý rok čekejte směle!
    • Sedmý den červnový bývá slunečný a přináší optimistickou náladu.

    VYSVĚTLENÍ:

    Obě pranostiky předvídají, že v tento den může být jasno a co nám takové počasí přinese. První pranostika říká, že bude dobrý rok a druhá, že budeme mít dobrou náladu.

    8. červen: svátek má Medard

    PRANOSTIKY:

    • Jak na Medarda prší, tak šest neděl déšť se vrší.
    • Jaké počasí na&nb

    (...více se dočtete ve zdroji)

    Zdroj: článek Pranostiky na červen

    Příběh

    Ve svém příspěvku KONTAKT A.BABIŠ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Inka.

    Stará vládní a poslanecká garnitura se bojí o své posty, a nehodlají mezi sebe pustit nikoho, kdo by jim viděl do karet např. pan Babiše Proč policie nestíhá pana Kalouska, zasílala jsem i na policii a nejvyššímu soudu podklady o mnohamilionových pochybných podvodech, stále křičí ,že se rozhazují finance rodinám, důchodcům, za něj jsme nedostali jako důchodci nic nebo 30,- Kč, ač os si schválit tisícové navýšení k platu, pan premiér zase jedná sám za sebe, podává demisi bez projednání s vládou, kdo se mu nelíbí podá trestní oznámení, ostatní by mohli jít domů, když jedná za všechny machinace s ČKD ohromné částky, proč souhlasil obhospodařovat vodu cizími společnostmi, za 5 let se podražila o 30%, a další,proč nebyl trestám exministr Drábek, který prosadil zavedení karet pro invalidy a důchodce, nenaslouchal připomínkám kompetentních osob, ztráta mnoha milionů- tam machinace s Čs spořitelnou, proč netrestána exministrně zdravotnictví -machinace s krví se zahraniční společností, proč nepotrestána exministrně obrany za špatný předražený kontrakt. A další a další, nikdo není čistí a má na rukách podvod.!!!!! Kde je spravedlnost, když provádíte hon pouze na jednu osobu ? Bojíte se tolik pana Babiše? Inka-důchodkyně

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jaroslav .Pikula Ing..

    Dobrý den pane Babiši, přeji vám hodně úspěchů, zdraví, energie, aby jste vydržel nátlak od zlých lidí a plofašistické,nedemokratické pětikoalica vedené Fialou. Bojujte o post prezidenta, moc si vás vážím a přeji hodně štěstí. Ve vládě je už konečně nutné, aby zaujala stanovisko silná osobnost, aby už konečně někdo zastavil tu katastrofu která směřuje ke konci světa, učinil tak klid a mír pro všechny české občany, a to jste právě Vy který to dokáže . Důvěřují vám. Moc vám přeji vyhrát prezidentské volby. Velmi Vás pozdravuji a ze srdce přeji vše jen to nejlepší. S pozdravem Jaroslav Pikula.

    Zdroj: příběh Kontakt a.babiš

    Skloňování slova milý

    Číslo jednotné, rod mužský životný:

    • 1. pád: (kdo, co?) milý, např.: Přišel i můj milý skřítek.
    • 2. pád: (koho, čeho?) milého, např.: Bez milého kamaráda.
    • 3. pád: (komu, čemu?) milému, např.: Milému příteli.
    • 4. pád: (koho, co?) milého, např.: Potřebuji pozdravit mého milého tatínka.
    • 5. pád: (oslovujeme, voláme) milý, např.: Hej Ty! Milý člověče!
    • 6. pád: (o kom, o čem?) milém, např.: Pohádka o milém princi.
    • 7. pád: (s kým, s čím?) milým, např.: Strávila večer s milým člověkem.

    Číslo jednotné, rod mužský neživotný:
    (Vše je stejné jako u životného, až na tvar ve 4. pádu.)

    • 1. pád: (kdo, co?) milý, např.: Můj milý mobil.
    • 2. pád: (koho, čeho?) milého, např.: Bez milého přijetí.
    • 3. pád: (komu, čemu?) milému, např.: Robot poděkoval dalšímu milému stroji.
    • 4. pád: (koho, co?) milý, např.: Dostala jsem milý dárek.
    • 5. pád: (oslovujeme, voláme) milý, např.: Zapni se! Můj milý počítači!
    • 6. pád: (o kom, o čem?) milém, např.: Snila jsem o mém milém květu.
    • 7. pád: (s kým, s čím?) milým, např.: Přivítal se semnou milým polibkem.

    Číslo jednotné, rod ženský:

    • 1. pád: (kdo, co?) milá, např.: Moje milá přítelkyně.
    • 2. pád: (koho, čeho?) milé, např.: Bez mojí milé kamarádky.
    • 3. pád: (komu, čemu?) milé, např.: Napsal jsem mojí milé mamince.
    • 4. pád: (koho, co?) milou, např.: Dostala jsem milou zprávu.
    • 5. pád: (oslovujeme, voláme) milá, např.: Hola, hola! Moje školo milá!
    • 6. pád: (o kom, o čem?) milé, např.: Zdálo se mi o mé milé přítelkyni.
    • 7. pád: (s kým, s čím?) milou, např.: Překvapil mě milou zprávou.

    Číslo jednotné, rod střední:

    • 1. pád: (kdo, co?) milé, např.: Milé dítě.
    • 2. pád: (koho, čeho?) milého, např.: Dieta bez mého milého ovoce.
    • 3. pád: (komu, čemu?) milému, např.: Dal jsem pamlsek milému štěněti.
    • 4. pád: (koho, co?) milé, např.: Dostala jsem milé přání k svátku.
    • 5. pád: (oslovujeme, voláme) milé, např.: Dobrý den! Milé obecenstvo!
    • 6. pád: (o kom, o čem?) milém, např.: Zdálo se mi o mém milém zvířátku.
    • 7. pád: (s kým, s čím?) milým, např.: Ohromil mě milým překvapením.

    Číslo množné, rod mužský životný:

    • 1. pád: (kdo, co?) milí, např.: Přišli i moji milí skřítci.
    • 2. pád: (koho, čeho?) milých, např.: Bez mých milých kamarádů.
    • 3. pád: (komu, čemu?) milým, např.: Našim milým přátelům.
    • 4. pád: (koho, co?) milé, např.: Potřebuji pozdravit mé milé medvídky.
    • 5. pád: (oslovujeme, voláme) milí, např.: Hej Vy! Milí lidé!
    • 6. pád: (o kom, o čem?) milých, např.: Pohádka o milých princeznách.
    • 7. pád: (s kým, s čím?) milými, např.: Strávila večer s milými lidmi.

    Číslo množné, rod mužský neživotný:
    (Vše je stejné jako u životného, až na tvar v&

    (...více se dočtete ve zdroji)

    Zdroj: článek Pravopis milý a milí

    Poradna

    V naší poradně s názvem BÁSNIČKA 5 SLOK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Tereza.

    Dobrý den ráda bych se zeptala jestli tady máte básničku o paní učitelce ve škole máme nějaké kolo a ráda bych přednesla básničku která bude právě o té paní učitelce.
    Jestli tady máte nějaké písničky taky bych potřebovala poradit prosím o pomoc
    ,tuto stránku mám ráda a doufám že mě nezklamete. děkuji za pomoc,

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Milda.

    TAHÁK
    (Tereza Rýparová)

    Každé ráno zas a znovu
    zvonek nás volá do školy.
    "No tak co je? Kde jste všichni?
    A kde máte úkoly?"

    Učitelka před tabulí
    nejdřiv všechny vyzkouší.
    Petr se nic nenaučil,
    podvádět se pokouší.

    Tahák z kapsy vytahuje,
    Kátě šeptá do ouška,
    jestli by mu poradila
    druh tohohle papouška.

    Učitelka trochu tuší,
    kdo že třídu ruší snad,
    a jen zkouší na pár pojmů,
    které měl by každý znát.

    A tak Petr před tabulí
    přešlapuje sem a tam.
    "Na co mi je teďka platný,
    že taháky v kapse mám?

    Příště radši naučím se,
    ať nestojim tu jenom tak,
    a kdo tvrdí, že to nedám,
    tomu ještě vytřu zrak!"

    Zdroj: příběh Básnička 5 slok

    Odpovědi na vtipné hádanky pro děti

    • Co je domov důchodců? (Msta dětí za mateřskou školku.)
    • Co je to, má to čtyři kola a spoustu much? (Popelářský vůz.)
    • Co je to, má to zuby, ale nic nejí? (Hřeben)
    • Co je to, neustále to mění tvar a přesto je to kulaté? (Měsíc)
    • Co je to, před použitím je to černé, v průběhu červené a nakonec šedé? (Uhlí)
    • Co roste kořenem vzhůru? (Horní zuby)
    • Jak zavoláte hasiče v Japonsku? (Telefonem!)
    • Jak zjistíš, že jsou dva sloni v lednici? (Nejdou dovřít dvířka.)
    • Jednou dírou dovnitř, dvěma děrami ven, až když jste venku, teprve jste vevnitř, co je to? (Kalhoty)
    • Kde musíte postavit dům, chcete-li, aby všechna jeho okna směřovala na jih? (Na severním pólu)
    • Kdo má vpředu dvě oči a vzadu mnohem víc? (Páv)
    • Kdo mě krmí, zmenšuje mě, kdo mi ubírá, zvětšuje mě, kdo jsem? (Jáma)
    • Kdo se živí zuby druhých? (Zubař)
    • Kdo to dělá, nechce to, kdo to kupuje, nepotřebuje to, kdo to potřebuje, neví o tom, co je to? (Rakev)
    • Má otce i matku, ale nejsem jejich syn, kdo jsem? (Dcera)
    • Má to 6 nohou, dvě hlavy, dva páry uší a chodí to po čtyřech, co je to? (Žokej na koni)
    • Na jakém místě je nejdřív dnešek a pak až přichází včerejšek? (Ve slovníku.)
    • Novorozený černoušek má černé ruce, černé nohy, černé oči, černé vlásky, jakou má barvu zubů? (Žádnou)
    • Proč dávají bílé ovce víc mléka než černé? (Protože bílých je víc!)
    • Proč je matematická cvičebnice smutná? (Protože má plno problémů.)
    • Předhoníš-li na závodech druhého běžce, kolikátý poběžíš? (Druhý)
    • Víš, proč nosí Superman tak těsné oblečení? (Protože nosí S! )
    • Víte, za jaké situace může být muž panna? (Pokud se narodí mezi 24. srpnem a 23. zářím)

    Zdroj: článek Vtipné hádanky pro děti

    Příběh

    Ve svém příspěvku ANDREJ BABIŠ KONTAKT E MAIL se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marcela Pavlíková.

    Dobrý den , chci se zeptat jestli uvažujete s dřívějším odchodem do důchodu také s profesí řidič traktorista? Protože ty také mají náročnou práci obzvláště od začátku sezóny až do pozdního podzimu .Děkuji za zvážení mého dotazu. S pozdravem Pavlíková Marcela

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Roman Erban.

    Dobrý den,
    Vaše odd PR neřeší veřejnou dehonestaci Vaší osoby a rodiny, pokud nezakročíte
    a neočistíte se sám tak budete pořád plnit náměstí. Reklama to rozhodně není
    1/ STB - ve 20 kompromitujících listech, není nikde Vaše spolupráce, pouze
    povinné oznámení kam pojedete, s kým budete jednat a o čem.
    Přece každý kdo před 89 jel za hranice pracovně nebo osobně tak tuto
    povinnost musel splnit.
    Proč mlčíte když Vás např. Dominik Hašek, nebo mladý Polívka a spoustu
    jiných veřejně napadají.
    Rozhodnutí slovenského soudu je skandální ale z Vaší strany dlouhodobě
    není žádná odezva na odvolání.
    Jako premier ČR otevřeně oslovte vrchního zástupce a politické špičky
    SR o revizi původného rozhodnutí.
    2/ Čapí Hnízdo - veřejně vyzvěte vrch.zástupce Zemana aby vydal závazné
    stanovisko k zpackanému obvinění.
    Z trestního hlediska tento případ nelze soudit, tak na co čekáte?
    3/ EU dotace, střet zájmů - veřejně definujte právní porušení ze strany EU,
    Každý kdo se o to zajímá musí vidět že se hájíte
    našimi zákony.

    Cílem je účinně a bez odkladu jednat, nehazardovat s voliči ANO.
    Udavače a podvodníky veřejně jmenovat a použijte proti nim účinnou protizbraň,
    prostě aktivně a smysluplně se braňte.
    Držím Vám palce.

    S pozdravem
    Roman Erban

    Zdroj: příběh Andrej babiš kontakt e mail

    Vtipné hádanky pro děti k vytisknutí (bez odpovědí)

    • Co je domov důchodců?
    • Co je to, má to čtyři kola a spoustu much?
    • Co je to, má to zuby, ale nic nejí?
    • Co je to, neustále to mění tvar a přesto je to kulaté?
    • Co je to, před použitím je to černé, v průběhu červené a nakonec šedé?
    • Co roste kořenem vzhůru?
    • Jak zavoláte hasiče v Japonsku?
    • Jak zjistíš, že jsou dva sloni v lednici?
    • Jednou dírou dovnitř, dvěma děrami ven, až když jste venku, teprve jste vevnitř, co je to?
    • Kde musíte postavit dům, chcete-li, aby všechna jeho okna směřovala na jih?
    • Kdo má vpředu dvě oči a vzadu mnohem víc?
    • Kdo mě krmí, zmenšuje mě, kdo mi ubírá, zvětšuje mě, kdo jsem?
    • Kdo to dělá, nechce to, kdo to kupuje, nepotřebuje to, kdo to potřebuje, neví o tom, co je to?
    • Má otce i matku, ale nejsem jejich syn, kdo jsem?
    • Má to 6 nohou, dvě hlavy, dva páry uší a chodí to po čtyřech, co je to?
    • Na jakém místě je nejdřív dnešek a pak až přichází včerejšek?
    • Novorozený černoušek má černé ruce, černé nohy, černé oči, černé vlásky, jakou má barvu zubů?
    • Proč dávají bílé ovce víc mléka než černé?
    • Proč je matematická cvičebnice smutná?
    • Předhoníš-li na závodech druhého běžce, kolikátý poběžíš?
    • Víš, proč nosí Superman tak těsné oblečení?
    • Víte, za jaké situace může být muž panna? Kdo se živí zuby druhých?

    Zdroj: článek Vtipné hádanky pro děti

    Příběh

    Ve svém příspěvku ANDREJ BABIŠ KONTAKT E MAIL se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Bohumil Jiroušek.

    Přeji vše NEJ, hodně zdraví a pevné nervy Mému premiérovi Andreji Babišovi k jeho dnešním narozeninám.Vypusťte z hlavy "stádo" hlupáků, závistivců a jim podobných. Užijte v kruhu rodinném klid a pohodu.

    Hezky den přeje Jiroušek Bohumil

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jana Fusková.

    DOBRÝ DEN. Nelekejte se delšího komentáře, ale jedná se o důležitou věc, která by mohla mít velký dopad na širokou veřejnost. Navíc to není jen můj názor, proto jsem se rozhodla napsat. Jedná se o plánované změny ve výpočtu dovolené, které MPSV navrhuje. Z vlastní zkušenosti vím, že to není správné.
    Nový systém výpočtu dovolené by velmi negativně dopadl na lidi s kratší pracovní dobou. Nevím, zda se ale vůbec někdo zamyslel nad tím, kdo vlastně tuto kratší pracovní dobu využívá. Jsou to většinou maminky s menšími dětmi a pak invalidní lidé třeba v chráněných dílnách, kde pracují téměř všichni na zkrácený úvazek. Obě tyto skupiny ale potřebují dovolenou mnohem více, než si myslíte. Maminky proto, aby mohly být více se svými malými dětmi a nemusely si platit drahé hlídání třeba v období prázdnin, kdy ne všude jsou v dosahu otevřené školky a školní družiny. Každé snížení počtu dní dovolené by znamenalo velkou komplikaci v rodinách hlavně ženám – maminkám. Druhou skupinou jsou nemocní lidé – invalidní, kteří nemají zkrácenou pracovní dobu jen tak pro nic za nic. Tito lidé díky svému zdravotnímu stavu prostě déle pracovat nemohou a většinou jdou na doraz svých možností. Proto právě oni potřebují mnohem více času na regeneraci. Tito lidé si neberou dovolenou, aby letěli na čtrnáct dní na Kanárské ostrovy, ale berou si jí průběžně během roku po dvou, třech dnech na odpočinek. Pokud jim tento odpočinek seberete, nezbude jim nic jiného, než chodit marodit, což se zaměstnavatelům určitě líbit nebude a může docházet k propouštění. Tito lidé těžko vstřebávají už jen fakt, že se tak neskutečně vzdálil jejich odchod do důchodu (hlavně ženám) a nyní mají přijít ještě o dovolenou (odpočinek). Proč hlavně ženám? Jednoduchý výpočet. Žena s dvěma dětmi odcházela do starobního důchodu v 55 letech a nyní má o deset let více. Opět větší negativní dopad na ženy než na muže - jako téměř vždy. To jsem ale už zabrousila na jiné téma.
    Pokud jste můj příspěvek dočetl až sem, pak děkuji za Váš čas a třeba i malé zamyšlení nad tímto problémem. Možná máte jiný názor, nebo s tím prostě nemáte možnost nic udělat. Navíc - kdybyste měl řešit všechno, co si kdo vymyslí - asi byste nedělal nic jiného. Jsem přecejenom nicka v davu. Ale i tak nevadí, prostě jsem to zkusila. Problematiku jsem vylíčila přímo paní ministryni J. Maláčové, i když ani zde nemám jistotu, že to bude číst. Za pokus to ale stojí.

    Děkuji za pozornost

    Zdraví Fusková Jana

    Zdroj: příběh Andrej babiš kontakt e mail

    Zájmena vztažná

    Úkolem vztažných zájmen je spojovat větu hlavní s větou vedlejší, nebo věty vedlejší.

    Do zájmen vztažných patří i  všechna zájmena tázací, které ale v tomto případě nemají funkci otázky. Zájmeno jenž, které se také řadí do této skupiny, má význam zájmena který.

    Výrazy končící příponou -ž se  používají zřídka.

    Při spojení vztažných zájmen s  podstatnými jmény, které označují párové části lidského těla se zachovává zakončení -maž. Výjimkou jsou zájmena již a jež, kde zůstává koncovka s i. Například: Očima, jimiž si ji prohlížela.

    Vztažná zájmena: kdo, co, jak, který, čí, jenž, kdož, což, jakýž, kterýž, jehož, jejíž, jehož.

    Skloňování vztažného zájmena jenž v jednotném čísle:

    ZÁJMENA

    PÁDY

    JENŽ

    JEŽ

    JEŽ

    1. pád

    Jenž

    Jež

    Jež

    2. pád

    Jehož

    Jíž

    Jehož

    3. pád

    Jemuž

    Jíž

    Jemuž

    4. pád

    Jehož, jejž,jejž

    Již

    Jež

    5. pád

    -

    -

    -

    6. pád

    O němž

    O níž

    O němž

    7. pád

    S jímž

    S jíž

    S jímž

    Skloňování vztažného zájmena jenž v množném čísle:

    ZÁJMENA

    PÁDY

    JENŽ

    JEŽ

    JEŽ

    1. pád

    Již, jež

    Jež

    Jež

    2. pád

    Jichž

    Jichž

    Jichž

    3. pád

    Jimž

    (...více se dočtete ve zdroji)

    Zdroj: článek Všechna zájmena

    Příběh

    Ve svém příspěvku JAKÝ SLOVNÍ DRUH JE SLOVO JAK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie bílá.

    Dobrý večer chtěla bych vědět jaký druh je slovo jak???

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Míša.

    Slovo jak může být podstatné jméno, zájmenné příslovce a nebo spojka. Jak to určit, najdeš tady: https://www.pravopiscesky.c…

    Zdroj: příběh Jaký slovní druh je slovo jak

    Test na obsah a postavy Malostranských povídek

    1. Který z názvů patří některé Nerudově Malostranské povídce?
    2. Jak se jmenoval žebrák, který žebral na Malé Straně?
    3. Kolik povídek tvoří knihu Malostranské povídky?
    4. V jaké formě je psána povídka Svatováclavská mše?
    5. Co bylo původně v domě, kde si pan Vorel zřídil svůj obchod v povídce Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku?
    6. Jakým výrazem začínal pan „Hastrman“ mluvit?
    7. Proč slečna Máry v povídce Psáno o letošních Dušičkách nosila věnec i na hrob jedné ženy?
    8. Proč se v povídce Přivedla žebráka na mizinu žebračce říkalo „bába milionová“ ?
    9. Jaké povolání měl pan Heribert?
    10. Kdo byl s malým hrdinou v kostele v povídce Svatováclavská mše?
    11. Co si v povídce Jak to přišlo, že dne 20. srpna roku 1849, o půl jedné s poledne, Rakousko nebylo zbořeno chlapci pořídili z ušetřených peněz?
    12. Jakou přezdívku měla slečna Máry v povídce Psáno o letošních Dušičkách?
    13. V jaké formě je psána povídka Figurky?
    14. Jak to s panem Vojtíškem dopadlo v povídce Přivedla žebráka na mizinu?
    15. Kdo byl první zákazník pana Vorla v povídce Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku?
    16. Co v povídce U Tří lilií nese tento název?
    17. Kde se nachází byt, do něhož se na Malou Stranu přestěhoval hlavní hrdina v povídce Figurky?
    18. Kde se odehrává děj povídky Svatováclavská mše?
    19. Co měl hokynář Pohorák obstarat chlapcům v povídce Jak to přišlo, že dne 20. srpna roku 1849, o půl jedné s poledne, Rakousko nebylo zbořeno?
    20. Jak se jmenovali příbuzní, u nichž pan „Hastrman“ žil?
    21. Jak v povídce O měkkém srdci paní Rusky paní Ruska vyřešila, že nesměla chodit na pohřby?
    22. Kdo malému hrdinovi řekl, že svatý Václav slouží v noci v kostele mši v povídce Svatováclavská mše?
    23. Jakou přezdívku si nedali chlapci v povídce Jak to přišlo, že dne 20. srpna roku 1849, o půl jedné s poledne, Rakousko nebylo zbořeno?
    24. Komu slečna Máry nosila na Dušičky věnce na hřbitov v povídce Psáno o letošních Dušičkách?
    25. V jakém ročním období se odehrává děj povídky U Tří lilií?
    26. Proč první zákazník pana Vorla nebyl v obchodě spokojený v povídce Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku?
    27. Na střeše kterého domu se scházeli přátelé při večerních šplechtech? Dům .....
    28. Jakou zálibu měla paní Ruska v povídce O měkkém srdci paní Rusky?
    29. Jak se jmenovala dívka, do níž byl zamilován profesor v povídce Týden v tichém domě?
    30. Který národ měl Čechům podle chlapců pomoci v boji proti Rakousku v povídce Jak to přišlo, že dne 20. srpna roku 1849, o půl jedné s poledne, Rakousko nebylo zbořeno?
    31. Jaké pomluvy o panu Vojtíškovi kolovaly Malou Stranou v povídce Přivedla žebráka na mizinu?
    32. Proč k panu Vorlovi v povídce Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku nikdo nechodil na nákup?
    33. Co se Jákl v povídce Večerní šplechty dozvěděl od známého medika?
    34. Co se svou sbírkou pan „Hastrman“ chtěl udělat, když zjistil, že je bezcenná?
    35. Co se stalo cestou na pohřeb pana Schepelera v povídce Doktor Kazisvět?
    36. V jaké formě je psána povídka Jak to přišlo, že dne 20. srpna roku 1849, o půl jedné s poledne, Rakousko nebylo zbořeno?
    37. Jaké povolání má hlavní postava v povídce Figurky?
    38. U kterého kostela na Malé Straně žebraly žebračky v povídce Přivedla žebráka na mizinu?
    39. Proč byl Václav propuštěn ze zaměstnání v povídce Týden v tichém domě?
    40. Jakou zálibu měl pan „Hastrman“?
    41. Co pan Vorel dělal, když k němu nikdo nechodil nakupovat v povídce Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku?
    42. V jaké formě je psána povídka U Tří lilií?
    43. Kolik lidí nakonec pan Heribert vyléčil v povídce Doktor Kazisvět?
    44. Co v povídce Přivedla žebráka na mizinu chtěla bába milionová po panu Vojtíškovi?
    45. Od koho si nechal pan „Hastrman“ ocenit svou sbírku?
    46. Jaká byla nejstarší vzpomínka Kupky v povídce Večerní šplechty?
    47. Kdo k panu Vorlovi v povídce Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku chodil pravidelně?
    48. Čí básně použil profesor, když chtěl získat lásku milované dívky v povídce Týden v tichém domě?
    49. Jak se nazývá restaurace, v níž se setkávali pan Ryšánek a pan Schlegl?
    50. Jak se malý Neruda snažil panu Vojtíškovi pomáhat v povídce Přivedla žebráka na mizinu?
    51. Proč se pan Ryšánek a pan Schlegl rozhádali?
    52. Na co má hlavní hrdina výhled z okna v povídce Figurky? (stavba)
    53. Jak staré děvčátko s sebou slečna Máry vodila na hřbitov v povídce Psáno o letošních Dušičkách? (Doplnit číslovkou!)
    54. Proč se malý hrdina rozhodne zůstat přes noc v kostele v povídce Svatováclavská mše?
    55. Od koho si pan Vorel v povídce Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku půjčoval peníze?
    56. Co bývalo původně na místě zahrady v povídce U Tří lilií?
    57. Jak v povídce Doktor Kazisvět doktor Heribert poznal, že pan rada Schepeler není mrtvý?
    58. Kdo přivedl pana Vojtíška na mizinu v povídce Přivedla žebráka na mizinu?
    59. Proč si slečna Máry v povídce Psáno o letošních Dušičkách nevzala ani jednoho z těch dvou mužů?
    60. Proč doktor Jensen chodí tak často navštěvovat hlavního hrdinu v povídce Figurky?
    61. Proč Pohorák nepřišel na smluvenou schůzku v povídce Jak to přišlo, že dne 20. srpna roku 1849, o půl jedné s poledne, Rakousko nebylo zbořeno?
    62. Jak to s panem Vorlem v povídce Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku dopadlo?
    63. Proč měl přezdívku „Hastrman“?
    64. Který z mužů se neúčastnil Večerních šplechtů?
    65. Proč v povídce O měkkém srdci paní Rusky měl paní Ruska zakázáno chodit na pohřby?
    66. Komu v povídce Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku slíbil pan Vorel dobrák každou středu? Panu....
    67. Proč pan Vojtíšek nemohl žebrat jinde, než na Malé Straně v povídce Přivedla žebráka na mizinu?
    68. Na čí zpěv se těší hlavní hrdina v povídce Figurky?
    69. Kdo věděl, že malý hrdina zůstane v kostele přes noc v povídce Svatováclavská mše?
    70. Jak se pan „Hastrman“ doopravdy jmenoval?
    71. Kdo v povídce Doktor Kazisvět jako první panu Heribertovi uvěřil, že Schepeler není mrtvý?
    72. Proč si v povídce Večerní šplechty najednou přestali muži povídat?
    73. Co hlavního hrdinu zaujalo na tančící dívce v povídce U Tří lilií?
    74. Co policejní komisař po smrti pana Vorla obdivoval v povídce Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku?
    75. Proč dívka v povídce U Tří lilií odešla?
    76. Co chlapec ráno viděl v kostele v povídce Svatováclavská mše?
    77. S kým má paní domácí hlavního hrdiny v povídce Figurky poměr?
    78. Proč si slečna Máry myslela, že ji dva muži milovali v povídce Psáno o letošních Dušičkách?



    Zdroj: článek Test na Povídky malostranské - obsah a postavy

    POKLAD

    I

    Na pahorku mezi buky

    kostelíček s věží nízkou;

    s věže pak slyšeli zvuky

    hájem a sousední vískou.

    Není zvuk to zvonka jemný,

    tratící se v blízké stráně:

    dřevatě to rachot temný,

    zvoucí lid do chrámu páně.

    ~

    A tu z vísky к boží slávě

    vzhůru běží zástup hojný:

    veský lid to bohabojný,

    a dnes velký pátek právě.

    ~

    V chrámě truchlo: holé stěny;

    oltář černá rouška kryje,

    na roušce kříž upevněný;

    v kůru zpívají pašije.

    ~

    A hle! co se bělá v lese,

    v černém lese za potokem?

    Nějaká to veská žena,

    ana v náručí cos nese.

    I jde rychlým žena krokem,

    svátečně jsouc oblečena,

    tam tou strání za potokem -

    pacholátko malé nese.

    Běží žena, dolů běží,

    pospíchá do chrámu páně:

    tuť na blízku lesní stráně

    kostel na pahorku leží.

    A v úvale ku potoku

    náhle ubystřuje kroků;

    neb jak větřík volně věje,

    z kostela slyšeti pění:

    v kůru tam se právě pěje

    Krista pána umučení.

    Běží, běží podlé skály:

    „Co to? mám-li věřit oku?

    což mě moje smysly šálí?“

    Stane, ohlíží se kolem —

    rychle kroky zpět obrací,

    stane zase, zas se vrací —

    „Tam ten les, a zde ty klesty,

    tamto vede cesta polem —

    vždyť jsem nezbloudila s cesty!

    Bože, co se se mnou děje!

    což zde nejsem u kamena?

    jaká se tu stala změna!“

    Zase stojí, zase spěje,

    celá jsoucí udivena,

    oči rukou si protírá,

    o krok blíže se ubírá:

    „Bože, jaká to tu změna!“

    ~

    Tu, kde z divokého klestu,

    od kostela tři sta kroků,

    veliký čněl kámen v cestu,

    co se nyní jeví oku?

    Jeví se tu ženě, jeví

    vchodem vršek otevřený —

    vysvětliti sobě neví —

    kámen v cestu postavený,

    postavená celá skála,

    jak by od věků zde stála.

    Jeví se tu, jeví ženě

    chodba pod zemí, eo síně

    vyklenutá ve křemeně;

    a tam, klenba kde se tratí,

    ve tmavém pahorku klíně,

    jakýs plamen znamenati.

    I hoří to jasnoběle,

    jako v noci svit měsíčka;

    i zaplává rudoskvěle,

    jak by západ to sluníčka.

    ~

    I vidouc to žena žasne,

    a ke vchodu až pokročí,

    a zastíníc dlaní oči,

    hledí v ono místo jasné.

    „Bože, jak se to tam svítí!“

    Oči rukou si protírá,

    o krok blíže se ubírá:

    „Jak se to tam divně svítí!

    což to asi může býti?“

    Dále jíti však se bojí,

    hledíc tam a venku stojí.

    ~

    A co váhá, a co stojí,

    v klenbu patříc neustále, '

    mizí bázeň za pohledem,

    zvědavost ji pudí předem,

    a žena se béře dále.

    Krok za krokem — a vždy dále

    mocně ji to jíti pudí;

    kro

    (...více se dočtete ve zdroji)

    Zdroj: článek Karel Jaromír Erben Básně a překlady

    Autoři uvedeného obsahu

     Mgr. Jitka Konášová

     Mgr. Jan Novotný


    kdo by jste
    << PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
    kdo dal uvěznit horymíra
    NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
    novinky a zajímavosti

    Chcete odebírat naše novinky?


    Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo třináct.