Zdrobněliny
Křestní jméno Michal má celkem hodně domácích podob, a to Michálek, Miška, Míša, Mišáček, Mišička, Miky, Mišulka, Mišulí.
Zdroj: Jak vzniklo jméno Michal
Křestní jméno Michal má celkem hodně domácích podob, a to Michálek, Miška, Míša, Mišáček, Mišička, Miky, Mišulka, Mišulí.
Zdroj: Jak vzniklo jméno Michal
V příběhu PRAVOPIS MY / MI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Michal.
píše se správně mi král nebo my král vyhlašujeme ?
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Zdroj: Příběh Pravopis my / mi
Připomeňme i několik českých osobností, které nosí toto křestní jméno:
Michal Bortel, politik a právník
Michal David, zpěvák a hudební podnikatel
Michal Dlouhý, herec a dabér
Michal Dvořák, hudební skladatel
Michal Hašek, politik a právník
Michal Horáček, textař, producent a podnikatel
Michal Hrůza, zpěvák
Michal Kadlec, fotbalista
Michal Nesvadba, herec a mim
Michal Novenko, hudební pedagog a varhaník
Michal Pavlata, herec a dabér
Michal Pavlíček, hudební skladatel a kytarista
Michal Peprník, amerikanista a spisovatel
Michal Prokop, zpěvák a moderátor
Michal Suchánek, herec a moderátor
Michal Tučný, zpěvák, král české country
Michael Žantovský, politik, překladatel, textař a diplomat
Zdroj: Jak vzniklo jméno Michal
V příběhu JAK ODŮVODVIT PSANÍ SLOV CUPY DUPY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lenka.
Prosím, nevíte někdo, proč se ve slovech CUPY DUPY píše tvrdé Y? Jak to vysvětlit třeba cizinci? Žádné z pravidel pravopisu, která mě napadají, na to nepasuje:-))
Moc díky, Lenka
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Michal.
Asi citoslovce odvozene od cupitat a dupat. Jenden "cup" i "dup" asi podle vzoru hrad (bez cupu bez dupu), v mnoznem cisle tvrde "y", cupy dupy jako hrady.
Zdroj: Příběh Jak odůvodvit psaní slov cupy dupy
Michal je mužské křestní jméno (ženská verze tohoto jména je Michala, Michaela). Další časté podoby jsou Michael, Michail a Michajlo. Šlo původně o hebrejské jméno, které je doloženo v Bibli jako jméno jednoho z andělů (archanděl Michael) a znamená někoho, „kdo je jako Bůh“, „Bohu podobný“. Velmi oblíbené je toto jméno nejen v USA, ale i v Irsku a Rakousku.
Zdroj: Jak vzniklo jméno Michal
1. pád |
Michal |
2. pád |
Michala |
3. pád |
Michalovi, Michalu* |
4. pád |
Michala |
5. pád |
Michale |
6. pád |
Michalovi, Michalu* |
7. pád |
Michalem |
* O užití delší nebo kratší varianty rozhodují různé činitele, především větné, slovosledné a rytmické. Například stojí-li jméno samostatně, mívá koncovku delší (Vrať tu knihu Michalovi). U několikaslovného výrazu (často spojení rodného jména a příjmení, popřípadě titulu a jména) se koncovka -ovi připojuje zpravidla jen k poslednímu členu, případně se koncovky -ovi a -u střídají, u posledního slova však musí být -ovi (Přejeme panu doktoru Michalu Novákovi mnoho úspěchů. Nebo: Přejeme panu doktorovi Michalu Novákovi mnoho úspěchů.)
Zdroj: Jak vzniklo jméno Michal
V České republice slaví Michalové svůj svátek 29. září, na Slovensku je to tentýž den.
Zdroj: Jak vzniklo jméno Michal
Na téma hejtování vznikla i písnička Cizí zeď od Onemanshow Foundation, na níž se podíleli i umělci jako Ewa Farna, Lucie Bílá, Tomáš Klus, Jiří Macháček, Ondřej Brzobohatý, Vojtěch Dyk, Michal Malátný, Majk Spirit, Ego. I v samotném textu se výraz hejt, hater objevuje.
"...Jo, dávno nečtu komentáře.
Páč bych musel nechat všeho bejt.
Možná na Říp odehdá vylez spíš praotec Hate.
Sousedova veranda je téma, který letí.
Ukliď svoji, ráno bude stejně samý smetí. ..."
Zdroj: Hejtovat
Na stěně přibyla nová fotografie, ale kdo ji tam přibil, to nikdo nevěděl. Pořád míchal žhavými uhlíky sem a tam, ale oheň nerozdmýchal. Kyselina sírová se skládá z vodíku, kyslíku a síry. Moje nejoblíbenější jídlo je sýrová omáčka s těstovinami. Syrová zelenina nesmí chybět v žádném jídelníčku. Ryzec syrovinka je jedlá houba z čeledi holubinkovitých. Hodiny na věži právě odbíjely dvanáctou, když mě prodavačky v obchodě odbyly, že chtějí zavřít a jít na oběd. Na trhu nabízeli košíky z lýčí. Proč se Olga tak dlouho líčí? Ještě si musím opilovat nehty. Čmeláci dovedou opylovat i květy, do nichž včely nedosáhnou.
Dospělí (jedná se v absolutní většině o muže, protože dospělé ženy většinou nekoledují) si často klasické koledy, které se učili jako děti, upravují tak, aby odráželi jejich současná přání. Častým tématem jejich koled tedy není přání získat vajíčko, případně něco sladkého, ale touha po kapce nějakého alkoholu, který ke koledování dospělých neodmyslitelně patří. Jejich koledy jsou často netradiční a vtipné.
Hody, hody, doprovody,
pijem všechno, kromě vody.
Panáka nám dejte,
o víc se nestarejte.
Hody, hody, doprovody,
já mám boty plné vody,
vejce už mně neláká,
nalejte mi panáka.
Hody, hody, doprovody,
pijem všechno, kromě vody.
Dejte vodku nebo rum,
vypijem vám celej dům.
Já jsem malý koledníček,
koledovat neumím,
tak mi dejte kopu vajec,
ať tu dlouho nečumím.
Hodky, hodky, doprovodky,
dejte aspoň litr vodky.
Nedáte-li vodku,
dejte aspoň bechera,
nebuď taká megera.
Koleda, koleda, pomlázka,
Michal Markétu vypráská.
Dobře, Markéto, dobře tak,
mělas Michala poslouchat.
Těm co nosí sukničky,
mnoho zdravé vodičky,
těm co nosí nohavice,
mnoho dobré slivovice.
Hody, hody, doprovody,
dejte vejce malovaný.
Jestli mi ho nedáte,
použiju karate.
Bum, bum, bum,
dejte vejce
nebo rum!
Zdroj: Velikonoční koledy
Jméno Jakub bylo v roce 2014 nejoblíbenější. Jakub má svátek 25. července. Jméno Jakub pochází z hebrejštiny a překládá se jako: druhorozený. Jméno Jakub k roku 2015 v Čechách nosí 105 316 mužů.
Druhé nejčetnější jméno je Jan. Jan má svátek 24. června. Jméno Jan pochází také z hebrejštiny a překládá se jako Bůh je milostivý, Bohem daný či milostivý dar Boží. Jméno Jan k roku 2015 v Čechách nosí 294 354 mužů.
Jméno Tomáš je aramejského původu a znamená dvojče, blíženec. Tomáš má svátek 7. března. Jméno Tomáš k roku 2015 v Čechách nosí 180 370 mužů.
Jméno Adam si většina lidí spojuje s prvními biblickými lidmi na Zemi. Adam má svátek 24. prosince, tedy na Štědrý den. Jméno Adam je původu hebrejského a znamená člověk, pozemšťan či z červené hlíny. Jméno Adam k roku 2015 v Čechách nosí 45 816 mužů.
Matyáš je jednou z variant jmen Matěj a Matouš. Matyáš je archaickou podobou jména Matěj. Stejně jako Matěj jméno Matyáš pochází z hebrejštiny a stejně tak znamená: dar od boha. Matyáš slaví svátek 24. února. Jméno Matyáš k roku 2015 v Čechách nosí 21 224 mužů.
Jméno Filip pochází z řečtiny a znamená milovník koní. Filip slaví svátek 26. května. Jméno Filip k roku 2015 v Čechách nosí 48 863 mužů.
Vojtěch je jméno původu slovanského. V překladu znamená útěcha vojska, těšitel vojska či radost z války. Svátek slaví 23. dubna. Jméno Vojtěch k roku 2015 v Čechách nosí 51 464 mužů.
8. jméno: Ondřej
Jméno Ondřej vzniklo původně z řeckého slova andreas. Toto jméno se dá přeložit jako mužný, statný či odvážný. Svátek Ondřej slaví 30. listopadu. Jméno Ondřej k roku 2015 v Čechách nosí 74 732 mužů.
Jméno David pochází patrně z ugaritštiny (řadí se také do hebrejštiny). Jméno David má několik významů, může znamenat miláček, strýček či náčelník. Svátek slaví 30. prosince. Jméno David k roku 2015 v Čechách nosí 99 819 mužů.
Jméno Lukáš je latinského původu. Jméno vzniklo z označení oblasti Lukánie (jižní Itálie), a proto jeho význam je: Lukánec, pocházející z Lukánie. Lukáš slaví svátek 18. října. Jméno Lukáš k roku 2015 v Čechách nosí 101 611 mužů.
Jedna varianta jména Matěj zde již zazněla. Matěj je původu hebrejského. Stejně jako Matyáš jméno Matěj znamená Hospodinův dar. Matěj také slaví svátek 24. února. Jméno Matěj k roku 2015 v Čechách nosí 36 969 mužů.
Jméno Daniel pochází původně z hebrejštiny. Jméno Daniel se dá také volně přeložit jako Bůh je můj soudce. Daniel má svátek 17. prosince. Jméno Daniel k roku 2015 v Čechách nosí 59 742 mužů.
Jméno Martin je původem z latiny a je odvozeno od jména boha války Marta. Martin je proto volně překládán jako bojovník, válečník, Martovi zasvěcený, Martovi oddaný. Martin slaví svátek 11. listopadu. Jméno Martin k roku 2015 v Čechách nosí 187 420 mužů.
Jméno Šimon je původu hebrejského a dá se přeložit jako slyšící či naslouchající. Variantou jména Šimon jsou jména Simon a 16 213 mužů.
Jméno Dominik je původu latinského. V překladu Dominik znamená pán. V českém kalendáři má Dominik svátek 4. srpna stejně jako ženská varianta tohoto jména: Dominika. Jméno Dominik k roku 2015 v Čechách nosí 32 054 mužů.
Jméno Petr pochází z řečtiny a znamená kámen či skála. Jméno Petr se v českém kalendáři nachází dvakrát, svátek má tedy jak 22. února a zároveň s Pavlem má svátek 29. června. Jméno Petr k roku 2015 v Čechách nosí 272 439 mužů.
Jméno Štěpán pochází z řečtiny a znamená ověnčený, věncem korunovaný, odměněný. Štěpán má svátek 26. prosince. Jméno Štěpán k roku 2015 v Čechách nosí 23 200 mužů.
Jméno Marek je původu latinského, význam má stejný jako jména Marcel a Martin. Toto jméno znamená bojovník, zasvěcený bohu války Martovi. Marek má svátek 25. dubna. Jméno Marek k roku 2015 v Čechách nosí 62 241 mužů.
Jméno Jiří pochází z řečtiny. Jiří se dá volně přeložit jako zemědělec, rolník. Jiří slaví svátek 24. dubna. Jméno Jiří k roku 2015 v Čechách nosí 298 728 mužů.
Jak toto jméno vzniklo? Jméno Michal je původu hebrejského. Jeho další v Čechách používaná varianta je Michael. Michal se dá volně přeložit jako Bohu podobný, jako Bůh. Michal stejně jako Michael slaví svátek 29. září. Jméno Michal k roku 2015 v Čechách nosí 122 740 mužů.
Jméno Antonín je původu latinského. Pochází ze jména Antoninus. Doslovně se toto jméno dá přeložit jako přední, čelní či vynikající. V českém kalendáři toto jméno najdeme 13. června. Jméno Antonín k roku 2015 v Čechách nosí 54 085 mužů.
Jméno Václav je původu slovanského a dá se přeložit jako více slavný či slavnější. Jméno vzniklo ze jména Věnceslav. Václav má svátek 28. září. Jméno Václav k roku 2015 v Čechách nosí 125 647 mužů.
Jméno Kryštof pochází z řečtiny a překládá se jako olejem pomazaný, nositel Krista, nosit Krista v srdci. Kryštof slaví svátek 18. září. Jméno Kryštof k roku 2015 v Čechách nosí 10 864 mužů.
Mužské jméno Tobiáš je původu hebrejského. Jméno Tobiáš se dá volně přeložit jako Bůh je dobrotivý, mým dobrem je Bůh či mým dobrem je Hospodin. Tobiáš slaví svátek 2. listopadu. Jméno Tobiáš k roku 2015 v Čechách nosí 5 890 mužů.
Jméno Patrik je latinského původu. Patrik znamená patricijský, urozený, šlechtický, mající otce. Patrik má svátek 19. února. Jméno Patrik k roku 2015 v Čechách nosí 30 090 mužů.
Jméno Josef pochází z hebrejštiny. Josef se volně přeloží jako Ať Hospodin přidá, nechť Bůh přidá. Josef slaví svátek 19. března společně s Josefou. Jméno Josef k roku 2015 v Čechách nosí 216 078 mužů.
Jméno František pochází z italštiny původně ze jména Francesco. Jméno František znamená malý Francouz. František slaví svátek 4. října. Jméno František k roku 2015 v Čechách nosí 125 605 mužů.
Jméno Pavel pochází z latiny. V latině paulus znamená malý, skromný či nepatrný. Pavel slaví svátek společně s Petrem 29. června. Jméno Pavel k roku 2015 v Čechách nosí 201 787 mužů.
Jméno Samuel je hebrejského původu. Samuel se dá volně přeložit jako jméno Boží, vyslyšel Bůh. Samuel slaví svátek 1. září. Jméno Samuel k roku 2015 v Čechách nosí 7 521 mužů.
Jméno Mikuláš je řeckého původu. Význam tohoto jména je stejný jako u ženského jména Nikola, jméno Mikuláš znamená vítězství lidu nebo vítěz mezi lidmi. Mikuláš slaví svátek 6. prosince. Jméno Mikuláš k roku 2015 v Čechách nosí 5 421 mužů.
Jméno Tadeáš je také hebrejského původu. Význam tohoto jména není úplně jasný, pravděpodobně znamená chvála Boha, odvážný, smělý a chytrý. Tadeáš má svátek 30. října. Jméno Tadeáš k roku 2015 v Čechách nosí 8 455 mužů.
Jméno Sebastian je řeckého původu. Pravděpodobně vzniklo z latinského jména Sebastianus, a proto se jméno Sebastian vykládá jako sebastský, obyvatel města Sebasty. Sebastian slaví 4 170 mužů.
U jména Oliver není jasný původ, může se jednat o jméno pocházející z latiny případně i islandštiny. Pokud pochází z latiny, dá se volně přeložit jako pěstitel oliv, pokud z islandštiny překládá se jako pozůstatek rodu. Oliver slaví svátek společně s Olivií 2. října. Jméno Oliver k roku 2015 v Čechách nosí 3 762 mužů.
I jméno Jáchym je hebrejského původu. Toto jméno se volně vykládá jako Bohem vyvýšen. Jáchym slaví svátek 16. srpna. Jméno Jáchym k roku 2015 v Čechách nosí 3 958 mužů.
Jméno Jaroslav je staroslovanského původu. Jméno Jaroslav znamená slavící jaro, případně slavný silou či vznětlivý, vládnoucí a silný. Jaroslav slaví svátek 27. dubna. Jméno Jaroslav k roku 2015 v Čechách nosí 175 760 mužů.
Jméno Vít je latinského původu. Jméno Vít se vykládá jako živoucí a veselý. Vít slaví svátek 15. června. Jméno Vít k roku 2015 v Čechách nosí 18 139 mužů.
Jméno Jonáš pochází z hebrejštiny. Jonáš se dá volně vykládat jako holub. Jonáš slaví svátek 27. září. Jméno Jonáš k roku 2015 v Čechách nosí 4 773 mužů.
Jméno Michael je jméno hebrejského původu. Michael se v Čechách používá ve zkrácené podobě. Michael se stejně jako Michal volně překládá jako Bohu podobný, jako Bůh. Michael i Michal slaví svátek 29. září. Jméno Michael k roku 2015 v Čechách nosí 12 570 mužů.
Jméno Richard je původu německého. Jméno Richard se dá volně přeložit jako silný a mocný vládce. Richard slaví svátek 3. dubna. Jméno Richard k roku 2015 v Čechách nosí 20 165 mužů.
Jméno Viktor pochází z latiny. Jméno Viktor se volně vykládá jako vítěz. Viktor slaví svátek společně s Alinou 28. července. Jméno Viktor k roku 2015 v Čechách nosí 11 650 mužů.
Jméno Miroslav je slovanského původu. Jméno Miroslav se vykládá jako mírumilovný, proslavený mírem, slavící mír. Miroslav slaví svátek 6. března. Jméno Miroslav k roku 2015 v Čechách nosí 149 655 mužů.
Jméno Karel je oblíbené po celé Evropě. Karel je německého původu, volně se vykládá jako svobodný muž či král. Karel slaví svátek společně s Karlou 4. listopadu. Jméno Karel k roku 2015 v Čechách nosí 105 875 mužů.
Jméno Matouš je hebrejského původu. Význam tohoto jména je stejný jako u jmen Matyáš a Matěj. Matouš tedy znamená boží dar. Matouš slaví svátek 21. září. Jméno Matouš k roku 2015 v Čechách nosí 5 106 mužů.
Jméno Nikolas je řeckého původu stejně jako jeho počeštěná varianta Mikuláš. Obě jména mají stejný význam a to vítězství lidu či vítěz mezi lidmi. Nikolas stejně jako Mikuláš slaví svátek 6. prosince. Jméno Nikolas k roku 2015 v Čechách nosí 3 486 mužů.
Jméno Denis je řeckého původu. Význam tohoto jména se odvozuje od řeckého boha vína Dionýsa. Jméno Denis se překládá jako bůh vína, zasvěcený bohu vína či božské dítě. Denis slaví svátek společně s Denisou 11. září. Jméno Denis k roku 2015 v Čechách nosí 6 519 mužů.
Jméno Alex je řeckého původu. Alex se do slovanských jmen dostal ze jména Alexej, jeho českou variantou je Aleš. Alex slaví podle českého kalendáře svátek 3. května společně s Alexejem. Jméno Alex k roku 2015 v Čechách nosí 3 029 mužů.
Jméno Radek je slovanského původu. Jméno Radek se dá volně vyložit jako radovat se, šťastný, radující se. Radek slaví svátek 21. března. Jméno Radek k roku 2015 v Čechách nosí 58 463 mužů.
Jméno Maxmilián pochází z latiny. Přípustná je i jeho varianta s krátkým a: Maxmilian. Maxmilián se dá vyložit jako důležitý. Maxmilián slaví svátek 29. května společně s Maximem. Jméno Maxmilián k roku 2015 v Čechách nosí 2 032 mužů.
Jméno Milan je původu slovanského (pravděpodobně srbského). Význam jména Milan je milý, milovaný a přívětivý. Milan slaví svátek 18. června společně s Milenou. Jméno Milan k roku 2015 v Čechách nosí 108 536 mužů.
Jméno Robin je původu německého. Jméno Robin je v některých zemích jméno ženského rodu. Jméno Robin vzniklo ze jmen Robert, Rupert nebo Ruprecht. Význam jména Robin se vykládá jako slavný či skvělý. Robin slaví svátek 30. ledna společně s Ernou. Jméno Robin k roku 2015 v Čechách nosí 5 575 mužů.
Zdroj: Mužská jména
Osud této královny inspiroval i český muzikál s názvem Antoinetta - královna Francie. Tento muzikál uvedla společnost Musical Production v divadle Hybernia. Muzikál už vidělo asi 70 000 diváků. Režisérem muzikálu byl Radek Balaš. Libreto k němu vytvořil i Jiří Hubač, hudbu napsal Jiří Škorpík a texty písní Pavel Vrba. V hlavní roli francouzské královny se předvedla i Iva Marešová. V roli Ludvíka se alternují Michal Novotný a Roman Vojtek, královnina milence Axela von Fersena hrají Peter Strenáčik a Dušan Vitázek. V muzikálu zazní písně: No tak jezte koláče (zpívají Kamelot, Fouquier-Tinville, Théroigne De Méricourt, Honoré De Mirebeau a francouzský lid), Adieu, dnešní oběde (Ludvík XVI. A jeho sekretář), Zůstaň, noci dlouhá (Marie Antoineta, markýza de Tourezl, Axel von Fersen), Když řekneš všechno (Marie Antoinetta a Axel von Fersen), Abych z vás nudou neumřela (Marie Antoinetta a Ludvík XVI.), Volnost, rovnost, bratrství (Kamelot, Honoré De Mirebeau, Théroigne De Méricourt, Fouquier-Tinville a komuna v ulicích Paříže), Vabank (Marie Antoinetta a Axel von Fersen), Půjde to I. (Théroigne De Méricourt, Honoré De Mirebeau, Fouquier-Tinville a komuna v ulicích Paříže), Etiketa (Marie Antoinetta, Marie Terezie Charlotta, Ludvík Karel, markýza De Tourzel, sekretář jeho Veličenstva a dvořané v Trianonu), Majestát (Ludvík XVI. A jeho sekretář), Královský pluk(Axel von Fersen a vojáci švédského regimentu), Velitel (Ludvík XVI. a Axel von Fersen), Lásku vám dát nedovedu (Marie Antoinetta a Ludvík XVI.), Kronika I. (Sekretář jeho veličenstva), Bastila/Můj lid je dobrý (Ludvík XVI. a komuna v ulicích Paříže), Váš muž nic nepochopil (Axel von Fersen), Adieu, Zámečku (Markýza de Tourezl a dvořané v trianonu), Ať žije král (Fouquier-Tinville a francouzský lid před branami Versailles), Je konec vlády (Výbor pro všeobecné blaho), Kronika (Sekretář jeho veličenstva), Na místo vivat, hanba jí (Marie Antoinetta), Revoluce (Axel von Fersen), Jak utíkat(Ludvík XVI.), Strážci lidu (Vojáci revoluční gardy), Zatčeni ve Varennes (instrumentální hudba), Ludvík Kapet (Poštmistr Drouet), Fersenův útěk (instrumentální hudba), Půjde to II. (Théroigne De Méricourt a komuna v ulicích Paříže), Nomen omen (Marie Antoinetta), Půjde to III. (Théroigne De Méricourt a komuna v ulicích Paříže), Závěť (Ludvík XVI.), Nic jako člověk, nic jak král (Ludvík XVI.), Taková drzost (Občan Drouet a občan Simon), Marseillaise (dívka a francouzský lid před revolučním tribunálem), Žaluji (Fouquier-Tinville, soudci a francouzský lid před revolučním tribunálem), Spojeni vzpomínkou (Axel von Fersen), Nenechte ani slzu skanout (Občan Hébert), Co zbývá nám (Marie Antoinetta), Poslední cesta (instrumentální hudba).
Zdroj: Marie Antoinetta
Většina pranostiky říká, že jaké je počasí v tento den, takové bude celý měsíc a případně i celý podzim. Pokud tedy bude hezký den, bude hezký celý měsíc, pokud bude ale pršet, proprší celý měsíc. Jiné pranostiky se zase týkají blížící se říje jelenů. Zároveň jejich říje může být i signálem toho, že zima nastane déle než obvykle, pokud se říje jelenů zpozdí.
Všechny pranostiky se týkají počasí, dvě říkají, že období léta a bouřek končí, další zase říká, že se naopak blíží zima.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Jedním z témat těchto pranostik je počasí v tento den a ve dny následující. Druhé téma je odlet ptáků do teplých krajin.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Opět pranostika, která říká, že počasí v tento den ovlivní počasí v následujícím období, pokud tedy neprší, tak nebude moc pršet ani na podzim.
I tato pranostika náleží k těm, které předvídají počasí na podzim podle počasí v konkrétní den. Pokud tedy neprší 11. září, nemělo by pršet téměř celý podzim.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
První pranostika říká, že v místě, odkud fouká vítr, tam byla špatná úroda, a proto tam bude draho. Druhá pranostika zase říká, že se pomalu blíží podzim.
Pranostika říká, že se podzimní počasí začíná projevovat teplotní změnou.
Hned první pranostika říká, že léto je již pryč. Druhá zase, že začíná být chladno a už by opravdu člověk neměl chodit bos. Další pranostiky se zase týkají deště a povětrnostních podmínek v tento den.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Slunečné počasí v tento den, může ještě dopřát hroznům změnu chuti.
Některé pranostiky opět předvídají počasí pro následující měsíc na základě počasí v tento den. Jiné zase předvídají dobrou sklizeň vína, pokud bude hezký den. Jiné pranostiky se zase týkají ochlazování, odletu vlaštovek na jih a sklizně jablek.
Pokud v tento den bude hezky, mělo by v zimě velmi foukat. Druhá pranostika zase předvídá špatné počasí v tento den, a proto nedoporučuje cokoliv sít.
První pranostika říká, že tento den opravdu začíná podzim (podzimní rovnodennost). Druhá pranostika se zase týká sklizně jablek.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Pranostika se týká podzimního ochlazování.
První pranostika říká, že pokud bude v tento den pršet, tak v následující dny bude naopak hezky. Druhá pranostika je opět o ochlazování.
První pranostika říká, že jak bude mrznout v tento den, tak stejně bude mrznout i na v následujícím období. Pokud bude v tento den bouřka, bude podzimní teplo trvat ještě dlouho. Jiná pranostika zase říká, že se v tomto období často ještě oteplí, další ale zase tvrdí, že i trvá deštivé období. Jiné pranostiky se zase týkají sklizně obilí a jeho kvality, mizení hadů z přírody.
Pokud v tento den bude foukat vítr, bude dobrá úroda vína, ale velmi špatná úroda ovoce. Pokud bude jasno, bude v příštím roce dobrá úroda obilí a hezké počasí v období masopustu. Bude-li navíc jasná noc, znamená to, že v tomto roce bude krutá zima. Jiná pranostika zase říká, že pokud ještě neodletěli ptáci do teplých krajin, tak nenastane krutá zima. Další pranostika zase říká, že teď by měla být již pole sklizená.
Všechny pranostiky se týkají ochlazení a příprav na zimu.
Zdroj: Pranostiky na září
Jules Verne se od dětství snažil o literární tvorbu. Jeho básně, povídky, písně ani divadelní hry se ale nesetkaly s větším ohlasem. Díky návštěvám literárních klubů se mu ale podařilo vydat několik knih. Žánr svých knih změnil až poté, co se nadchl pro geografii, zvolil si pak nový žánr, a to cestopis. Nakladatel Pierre-Jules Hetzel mu pak v roce 1862 vydal román Pět neděl v balóně, který byl velmi úspěšný. Hetzl pak nabídl Verneovi smlouvu, podle níž měl Verne napsat za rok dva svazky, odměnou za to mu bylo finanční jistota. Zároveň ale věděl, že potřebuje mít peníze i v budoucnu, a tak investoval peníze na burze.
Část peněz padla vždy i na jeho zálibu v cestování. Zážitky z těchto cest pak často reflektoval do svých románů. Navštívil například Anglii, Skotsko, Skandinávii, USA, severní Afriku, Nizozemí, Německo a Dánsko.
Většina knih, které Jules Verne napsal, patřila do cyklu Podivuhodné cesty, který rozšířil jeho syn o dalších osm knih. Verne mimo tento cyklus také napsal ještě knihy Doktor Ox a Trosečník z Cynthie.
Seznam knih, které Jules Verne a poté jeho syn Michel Verne napsali do cyklu Podivuhodné cesty, v závorce je uveden rok/ období, kdy kniha vznikla:
Další knihy mimo cyklus Podivuhodné cesty:
Řada Verneových příběhů se dočkala i filmového zpracování:
Zdroj: Jules Verne
Tyto pranostiky se rozcházejí v tom, jaké počasí očekávají na tento den. Některé pranostiky stále předpokládají sníh, jiné předpokládají, že již bude svítit slunce. Druhá pranostika říká, že jaké bude počasí v tento den, takové bude celé jaro. Pokud bude tedy zima, i celé jaro bude studené.
Tato pranostika připomíná, že sice může být hezky, ale země je stále promrzlá, takže člověk se může lehce nachladit.
První pranostika říká, že pokud bude mrznout 3. března, tak bude mrznout ještě měsíc. Poslední pranostika zase tvrdí, že se o trochu oteplí.
Pokud v tento den bude příjemné počasí, tak bude dobrá úroda.
Pranostika tvrdí, že v tento den bude mít člověk špatné spaní (kratší noc, špatné počasí atd).
První pranostika říká, že se začne oteplovat. Druhá pranostika zase tvrdí, že začne tát sníh. Třetí pranostika začíná stejně jako první, ale obsahuje také variantu se sněhem.
První pranostika říká, že začne tát sníh. Druhá pranostika počítá s tím, že ten den se může ještě ochladit, pokud by to byla pravda, to ochlazení by bylo silné.
Pranostika říká, že v tento den stále může být sníh.
První pranostiky upozorňují na teplo, které v tomto období nastává a na činnost s tím související (zvířata na pastvu, práce na polích). Poslední dvě pranostiky zase reagují na možný déšť v tento den a předpovídají neúrodu kobzolí a brambor.
Většina pranostik předvídá, že bude mrznout ještě minimálně měsíc, pokud mrzne v tento den. Zároveň by takové počasí mělo přinést úrodný rok. Jiná pranostika říká, že v tuto dobu se začínají vracet ptáci z jižních krajů a přinášejí s sebou jaro.
První pranostika reaguje na to, že v tuto dobu může končit masopust a že většina lidí nebude mít moc peněz. Druhá pranostika zase říká, že jaké bylo počasí den předtím, takové bude i v tento den.
První pranostika předvídá, že i když je sníh, tak to ničemu nevadí, protože jaro přijde rychle. Většina pranostik se týká toho, že začíná jaro, ptáci se vracejí z teplých krajin fa zemědělci, by se měli dát do práce. Jiné pranostiky předvídají, že v tento den bude ještě mrznout, pokud by nemrzlo, sněžilo by a to by zničilo úrodu. Jiné pranostiky tento den považují za zlomový, doteď se hospodář musel o zvířata starat, od tohoto dne jim již bude stačit pastva.
První pranostika upozorňuje na začátek prací na poli. Druhá zase říká, jestli bude v tento den foukat vítr, tak bude úroda v tomto roce dobrá.
První pranostiky počítají s tím, že stále ještě může mrznout, mrzlo by pak ještě měsíc. Třetí pranostika říká, že v tento den začíná stékat voda z hor (taje). Poslední pranostika říká, že pokud v tento den bude tát a budou vznikat louže, tak do měsíce bude nová čerstvá zelená tráva.
První pranostika předvídá tání sněhu. Další pranostiky předvídají úrodu, ale odporují si. Jedna říká, že když bude hezky, úroda obilí bude špatná, druhá tvrdí pravý opak. Další pranostiky říkají, že pokud bude mrznout, uškodí to květinám, ale ne lidem.
Všechny pranostiky pracují s tím, že končí zima.
Ve většině pranostik je zmíněná jarní rovnodennost. Dvě pranostiky se věnují počasí v tento den a jeho vlivu na počasí v dalších měsících. Poslední pranostika říká, že v tuto dobu je třeba začít sít.
Pokud je v tento den hezky, tak bude dobrá úroda brambor.
Většina pranostik předvídá, že v tuto dobu začne růst tráva. Jaké je počasí v tento den, takové bude i na Velikonoce. Jiné pranostiky zase říkají, že v této době je dobré začít šít.
Pranostika předvídá, že stejné počasí jako v tento den bude i v červenci.
V tento den by už mělo být teplo.
Tyto pranostiky říkají, že by už mělo být po zimě.
Zdroj: Pranostiky na březen
První pranostika tohoto měsíce říká, že déšť je v tento den ceněný, pravděpodobně proto, že předtím následovalo dlouhé období sucha. Druhá pranostika říká, že pokud v tento den bude hezky, tak bude dobrá úroda. Poslední pranostika se také týká pěkného počasí v tento den, říká, že pravděpodobně předtím měsíc pršelo.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
První pranostika říká, že pokud bude v tento den teplo, i zima bude teplá. Pokud bude chladno, můžeme se těšit na velmi chladno zimu. Další pranostika se týká zrání jahod. Pranostika říká, že v tuto dobu už jsou jahody běžně zralé. Třetí pranostika se věnuje sečení trávy, které v tuto dobu zemědělce jistě čeká. Další pranostika je další z rad, která doporučuje sít len. Poslední pranostika odkazuje na možnou bouřku v tento den.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
První pranostika tohoto dne odkazuje na to, že v tuto dobu již běžně létají včely a tvoří si med. Druhá pranostika říká, že v tento a následující den může být chladno.
Tato pranostika slibuje, že už nebude chladno.
Obě pranostiky předvídají, že v tento den může být jasno a co nám takové počasí přinese. První pranostika říká, že bude dobrý rok a druhá, že budeme mít dobrou náladu.
Většina pranostik tohoto dne se týká možného deště v tento den, který by přinesl deštivé počasí v následujícím měsíci, případně při žních. Některé pranostiky říkají, že déšť na svatého Medarda přinese i záplavy, nedostatek hub a zhoubu pro obilí. Naopak když je tento den jasný, tak to udělá radost zemědělcům. Některé pranostiky slouží jako útěcha pro vinaře, protože říkají, že mráz v tento den vínu neuškodí.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
První pranostika varuje před možnými bouřkami v tento den. Další pranostiky se týkají deště v tento den, který by přinesl dobrou úrodu deště. Poslední pranostika zas říká, že se v tomto období daří trávě růst.
Tato pranostika předvídá deštivý den.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Velká část pranostik předvídá déšť v tento den, který by uškodil úrodě obilí. Jiné pranostiky říkají, že v tento den se nemá sít žádné obilí, bylo by to zbytečné, neurodilo by se. Jiné pranostiky zase říkají, že krásné počasí naopak přinese dobrou úrodu obilí.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Dvě pranostiky doporučují sekat trávu v tento den a zároveň ji co nejrychleji schovat do sucha, protože ještě může přijít déšť. Druhá pranostika zase říká, že pokud prší v tento den, bude pršet ještě minimálně měsíc.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Tato pranostika doporučuje sečení trávy v tento den.
Obě pranostiky předvídají déšť v tento i v následujících dnech.
Tato pranostika naopak již varuje před sluncem, které může být silné, a proto je lepší strávit den ve stínu.
Některé z tohoto velkého množství pranostik předvídají déšť, a co to přinese do budoucna: další déšť, zkaženou úrodu ořechů, mokré žně, atd. Společně s tím souvisí i pranostiky, které předvídají zpěvy ptáků, které se mají ozvat při některém počasí (například při dešti) a předvídají tak například budoucí drahotu. Některé pranostiky zase říkají, že někdy si zemědělci do té doby přáli déšť a po tomto dni ho měli zase až moc.
Tato pranostika předvídá déšť v tento den.
Tyto pranostiky předvídají bouřky a krupobití v tento den.
Opět počasí v tento den přinese podobné počasí v následujících měsících.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
První pranostika předvídá stejné počasí jako v tento den, tak i v den, kdy má svátek Havel. Druhá pranostika říká, že pokud v tomto období bude velké vedro, bude dlouhá a studená zima. Třetí pranostika zase tvrdí, že pokud bude v tento den hezky, bude dobrá úroda. Jiná pranostika zase tvrdí, že pokud bude bouřka, tak dlouho neporostou hřiby, pokud bude ale pršet, bude se houbám dařit. Jiné pranostiky zase předvídají déšť v následujících měsících.
Na tento den pravděpodobně nepřipadá žádná konkrétní pranostika.
Zdroj: Pranostiky na červen
Básnička se mi moc líbí a ve čtvrtek příští týden ji budu recitovat ve škole.
Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět
píše se správně mi král nebo my král vyhlašujeme ?
Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět
Asi citoslovce odvozene od cupitat a dupat. Jenden "cup" i "dup" asi podle vzoru hrad (bez cupu bez dupu), v mnoznem cisle tvrde "y", cupy dupy jako hrady.
Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět