Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

ZASTUPOVÁNÍ KDO JE KDO


ZASTUPOVÁNÍ KDO JE KDO je téma, které bylo inspirací k napsání tohoto článku. Plná moc je jednostranné potvrzení, že smluvní zastoupení bylo ujednáno a vzniklo. Osoba, která na základě plné moci někoho jiného zastupuje, se nazývá „zmocněnec“, a ten, kdo uděluje plnou moc, se nazývá „zmocnitel“.


Plná moc na finančním úřadu

V souladu s ustanovením § 10 odst. 3 zákona o správě daní a poplatků platí, že daňový subjekt se může nechat v daňovém řízení zastupovat zástupcem, jehož si zvolí. Tímto zástupcem může být zejména daňový poradce. V ustanovení § 11 zákona o správě daní a poplatků jsou pak specifikovány situace, ve kterých je správce daně oprávněn vyloučit zvoleného zástupce ze zastupování. Je-li zástupcem daňový poradce, přichází v úvahu vyloučení ze zastupování v podstatě pouze v případě střetu zájmů. Jelikož zákon o správě daní a poplatků neobsahuje žádnou další podrobnější právní úpravu plné moci zmocněnce pro daňové řízení, je třeba vycházet z obecné právní úpravy plné moci obsažené v zákoně č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších. Tomuto výkladu napovídá i skutečnost, že v § 28 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, který od 1. 1. 2011 nahradil stávající zákon o správě daní a poplatků, je výslovně deklarováno, že plná moc v daňovém řízení zaniká z důvodů stanovených občanským zákoníkem.

Formulář lze sepsat mezi fyzickými a právnickými osobami v libovolné kombinaci. Zmocnitel zmocňuje zmocněnce v případě zastupování při elektronickém podávání daňových formulářů a jiných dokumentů.

Zdroj: článek Plná moc

Poradna

V naší poradně s názvem PLNÁ MOC K ZASTUPOVÁNÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Karel Novák.

Jak napsat,že se matka vzdává dědictví ve prospěch své dcery pro notářské řízení a je nutné mít jednu plnou mno na zastupování k notářskému řízení a druhou plnou moc,nebo písemné prohlášení matka,ze se vzdává dědictví ve prospěch dcery,nebo lze toto vše sepsat na jeden formulář ? Matka není schopna se notářského řízení zúcastnit a bydlí,žije v domu s pečovatelskou službou 100 km.daleko od nás a notář sídlí zase v jiném městě.Prosím moc o readu,protože v internetu je toho tolik,ale tato konktétní věc ne Nebo to neumím najít.

Moc děkuji za radu Karel Novák

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Milda.

Pro tuto situaci je třeba sepsat plnou moc a následně ji podepsat před úředníkem nejbližší matriky nebo na poště, kde bude provedeno ověření podpisu vaší matky. Ostatní podpisy se neověřují. Některé matriky umožňují i výjezd za úkonem, takže by úřednice mohla nabštívit vaši matku v domově s pečovatelskou službou a podpis ověřit tam.

Plná moc
Já, níže podepsaná
Jméno Příjmení, trvale bytem Adresa, rodné číslo, číslo občanského průkazu (dále jako Zmocnitel)
uděluji tímto plnou moc mé dceři
Jméno Příjmení, trvale bytem Adresa, rodné číslo, číslo občanského průkazu (dále jako Zmocněnec),

aby mě ve všech věcech zastupovala a mým jménem jednala při dědickém řízení ve věci pozůstalosti po zesnulém Jméno Příjmení. Zejména, aby uvedla, že se vzdávám svého dědictví v její prospěch.
Tuto plnou moc uděluji vědomě, dobrovolně a ze své svobodné vůle, což stvrzuji svým podpisem. Platnost plné moci stanovuji na dobu jednoho roku ode dne podpisu.

V Název Místa, dne Datum.


.......................................
Zmocnitel (úředně ověřený podpis)

Tuto plnou moc přijímám.


.......................................
Zmocněnec

Zdroj: příběh Plná moc k zastupování

Plná moc k zastupování

Plná moc k zastupování je, když fyzická osoba zastupuje jinou fyzickou osobu podle § 441 občanského zákoníku.

Plná moc ke stažení

Zde je vypracována univerzální plná moc k zastupování na úřadu i před právnickými i fyzickými osobami: plná moc vzor.

Zdroj: článek Plná moc

Poradna

V naší poradně s názvem PLNÁ MOC K ZASTUPOVÁNÍ PŘI JEDNÁNÍ SE SPOLEČNOSTMI ODBĚR PLNU A EL. ENERGIE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Iveta Gritnerova.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možná nějaká obecná věta, která by se dala vložit do plné moci. Jedná se o zastupování při reklamacích, přeplatcích atd., odběr plynu a el. energie pro domácnost.
děkuji.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Větu už jste sama začala: Zastupování při reklamacích, přeplatcích a změnách odběru plynu a el. energie pro domácnost. Když se později vyskytne úkon, který v ní není obsažen, tak plnou moc nahradíte rozšířenou novou verzí.

Zdroj: příběh Plná moc zastupování vzor

Citáty

Většina známých citátů od Williama Shakespeara pochází z jeho knih, ať už se jedná o divadelní hru nebo báseň. Řada Shakespearových citátů je parafrázována a je stále považována za aktuální. Častým tématem vybraných citátů je láska. Citátů by ale mnoho být mnohem více, téměř z každého jeho díla se dá mnoho věcí citovat.

  • „Ach, ona teprv učí zářit svíce. Jak v uchu černochově náušnice žhne v tváře její spanilost, nad lidský pomysl i nad žádost. Jako když holubička k vranám sedne, tak jiných krása vedle její bledne... Že jsem kdy miloval? Ach ne, ó ne! Já lásku neznal do dnešního dne.“
  • „Anonym nikdy za nic nestojí, nechť sám své jméno považuje za nic.“
  • „A ty vaše malovánky taky dobře znám! Pánbůh vám dal jeden obličej a vy si děláte druhý. Vrtíte se a kroutíte, šepláte a zpotvořujete jména božích tvorů a z hříšné vypočítavosti ze sebe děláte putičky.“ (Hamlet)
  • „Ať smutnou výstrahou nám provždy je ten příběh Romea a Julie.“
  • „Až teprve naše společná láska mi ukázala, co je v životě důležité. Teď vím, že štěstí je jen poloviční, když se o něj nemáš s kým dělit, a že smutek je dvojnásobný, když Ti z něj nemá kdo pomoci. S Tebou jsem poznal, co to znamená opravdu milovat a jaké to je, když je moje láska opětována...“
  • „Bláznovství obchází kolem světa jako slunce. Není místa, kde by nesvítilo.“
  • „Bohatý cit je chudý na slova, nemá se krášlit, sám je krásný dost...“
  • „Být či nebýt, to je, oč tu běží.“
  • „Celý svět je jeviště a všichni lidé na něm jenom herci.“
  • „Co když je láska plamenem, jenž vyšlehává z překvapení? Až shoří vše, co bylo v něm, zhasne a bude po plameni, jenž vyšlehával z překvapení a byl jen pouhým plamenem.“
  • „Co je člověk, když žije jenom proto, aby spal a jedl? Nic víc než zvíře, nic víc. Ten, kdo nám dal tak velkou schopnost myslet, nazírat věci minulé i příští, zajisté nechtěl, aby božský rozum v nás zahníval a tlel.“ (Hamlet)
  • „Co růží zvou, i zváno jinak, vonělo by stejně.“ (Romeo a Julie)
  • „Čas ubíhá různě - podle toho s kým.“
  • „Čisté srdce se snadno nepoleká.“
  • „Ďábel i Bibli cituje, když mu to přijde vhod.“
  • „Dobrá pověst je nicotná a velmi nesprávná představa, často se získá bez zásluhy a ztratí bez viny.“
  • „Dobré srdce ženy, než pěkná tvář upoutá mou lásku.“
  • „Dobré víno je dobrý přítel, když s ním dovedeme zacházet.“
  • „Dobře se oběsit - to vyloučí možnost špatně se oženit.“
  • „Falešná tvář musí skrýt, co falešné srdce v sobě skrývá.“
  • „Hle, jakou metlou nebe trestá zášť! Skrz lásku zahubilo vaši radost...“
  • „Chyť okamžik za pačesy!“
  • „Jakmile potkáte ženu, která vám zůstala dlužna odpověď, do
  • (...více se dočtete ve zdroji)

    Zdroj: článek William Shakespeare

    Právní důsledky ověření

    Udělení plné moci nemá jednotnou formu. Může být ústní či písemná, je-li to pro daný úkon vyžadováno. V řadě případů zákon vyžaduje úředně ověřenou plnou moc, nebo notářsky ověřenou plnou moc. Každopádně musí obsahovat rozsah zmocněncova oprávnění. Zmocněncem může být fyzická i právnická osoba. Udílení plné moci upravuje občanský zákoník, konkrétně ustanovení o smluvním zastoupení.

    Při zastoupení na základě plné moci je třeba rozlišovat mezi dohodou o plné moci a mezi samotnou plnou mocí. Dohoda o plné moci (zastoupení či zmocnění) je smlouva mezi zmocnitelem a zmocněncem, kterou se zmocněnec zavazuje zastupovat zmocnitele v dohodnutém rozsahu, popřípadě za dohodnutých podmínek; uzavřením této dohody vzniká právní vztah zastoupení mezi zmocnitelem a zmocněncem. Plná moc je jednostranný právní úkon zmocnitele, určený (adresovaný) třetí osobě (třetím osobám), v němž zmocnitel prohlašuje, že si zvolil zmocněnce, aby ho zastupoval v rozsahu uvedeném v této plné moci; plná moc z hlediska obsahu právního úkonu představuje osvědčení (průkaz) o zastoupení vzniklém na základě dohody o plné moci (zastoupení či zmocnění). Udělení plné moci není samo o sobě smlouvou, ale jednostranným právním úkonem.

    Zastoupení je možno sjednat paralelně i pro více zástupců. Není-li v plné moci udělené několika zmocněncům určeno jinak, musí jednat všichni společně.

    Požadavek písemné formy plné moci je stanoven pro zastoupení při písemných úkonech a při zastupování, které se netýká jen konkrétního právního úkonu, to je v případech generálních plných mocí nebo v případech plných mocí k zastupování při více úkonech. Požadavky případných jiných forem právních úkonů ve vztahu k požadavkům na formu plné moci občanský zákoník (OZ) neřeší. Případná omezení plné moci či pokyny zmocnitele dané zmocněnci jsou primárně součástí smluvního vztahu mezi zmocnitelem a zmocněncem. Pokud nejsou uvedeny v plné moci, nemají vliv na právní účinky jednání zmocněnce vůči třetím osobám, ledaže by byly těmto osobám známé i jinak. Zmocněnec přebírá vědomosti a dobrou/špatnou víru od zmocnitele, neprokáže-li se, že jde o okolnosti, o nichž věděl již před udělením plné moci. Příslušné ustanovení současného OZ je vyjádřeno velmi obtížně srozumitelným způsobem

    Ustanovení § 33 občanského zákoníku řeší problematiku excesu. Jde jednak o překročení zmocnění a jednak o jednání za jiného zcela bez zmocnění. Zákon pro tyto případy konstruuje dvě alternativy. Z jednání zmocněnce bude zavázán zmocnitel (ex tunc), pokud překročení plné moci buď dodatečně schválí, nebo pokud se o překročení oprávnění dozví a zůstane pasivní (bez zbytečného odkladu neoznámí třetí osobě, se kterou zmocněnec jedn

    (...více se dočtete ve zdroji)

    Zdroj: článek Kdy je potřeba ověřená plná moc

    Poradna

    V naší poradně s názvem PLNÁ MOC K ZASTUPOVÁNÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dvořák.

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli mohou být k plné moci k zastupování dva lidé (manželé) nebo jen jeden člověk?
    A zda stačí ověření u české pošty nebo musí být notář?
    Děkuji za odpovědi.

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Milda.

    Při sepsání plné moci může být zmocnitelem i skupina lidí nebo dva manželé, přičemž podpisy se ověřují (je-li to vyžadováno) pro každého jednotlivce zvlášť. Ověření podpisů může provést Česká pošta, notář, ale i matrikářka na kterémkoliv městském či obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Ověření podpisu má ve všech těchto případech stejnou váhu.
    Taková plná moc by pak mohla vypadat následovně:

    My, manželé Josef a Marie Novákovi, trvale bytem V Ulici čp. 13, Jedno Město, PSČ (čísla OP manželů není třeba uvádět, neboť budou uvedeny v ověřeních jejich podpisů)
    udělujeme plnou moc panu Jiřímu Důvěryhodnému, číslo občanského průkazu 12345678,
    aby nás zastupoval ve věcech a činnostech vedoucích k dosažení cíle prodeje stavební parcely čp. 222/3 zapsané v LV č. 71 v katastru obce Velké Hradiště, okres Náchod, kterou máme v bezpodílovém spoluvlastnictví manželů.
    Plnou moc udělujeme na dobu tří měsíců od prvního dne v měsíci, ve kterém byla sepsána.
    Jedno Město, dne ...................... (datum musí být shodný s datem ověření podpisů)


    .......................................
    Josef Novák


    .......................................
    Marie Nováková


    .......................................
    Jiří Důvěryhodný svým podpisem stvrzuje, že plnu moc přijímá. (jeho podpis nemusí být ověřen)

    Zdroj: příběh Plná moc k zastupování

    Význam plné moci

    Plná moc musí být písemná jen tehdy, pokud písemnou formu vyžadují i následné právní úkony zmocněnce, při nichž jedná, nebo pokud jde o takzvanou generální plnou moc, na jejímž základě je zmocněnec oprávněn zastupovat zmocnitele ve všech věcech. A protože jde o osvědčení třetím osobám, postačí, pokud obsahuje pouze podpis zmocnitele, a není nutné, aby obsahovala i výslovnou akceptaci ze strany zmocněnce. Podpis musí být úředně nebo notářsky ověřen jen tehdy, pokud to výslovně požaduje zákon. V plné moci musí být vždy uveden rozsah zmocněncova oprávnění, s výjimkou procesní plné moci advokátovi či notáři, nebo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových při zastupování obce v řízení před soudem, kterou omezit nelze.

    Další možností je substituční plná moc, která je právním jednáním, kterým zmocněnec udílí plnou moc další osobě, takzvanému substitutovi, aby jednala za prvotního zmocnitele. Podle českého práva lze substituční plnou moc udělit pouze v případě, že prvotní plná moc výslovně obsahuje takové zmocnění, nebo pokud je zmocněncem právnická osoba.

    Zmocněncem může být jak fyzická, tak právnická osoba. Fyzická osoba je jako zmocněnec povinna jednat zásadně osobně, za právnickou osobu jednají v první řadě její statutární orgány. Z úkonů zmocněnce v rámci udělené plné moci je zavázán přímo zmocnitel. Pokud by byly meze plné moci překročeny a zmocnitel zmocněncovo jednání bez zbytečného odkladu neschválil, je zavázán sám zmocněnec.

    Zdroj: článek Plná moc

    Poradna

    V naší poradně s názvem PLNÁ MOC K ZASTUPOVÁNÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Nikola.

    Dobrý den, mám dotaz ohledne plné moci ohledně přepsání vozidla. Musí kvuli ověření podpisu oba učastníci na poštu nebo stačí jenom kdyz to pujde nechat potvrdit zmocněnec.Dekuji

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Milda.

    Plná moc musí být ověřená jen pro toho kdo ji uděluje - zmocnitel, jeho podpis musí být ověřen. Druhý podpis toho, kdo plnou moc přijímá a bude zastupovat - zmocněnec, se ověření nepožaduje, ale musí být jeho údaje o totožnosti uvedeny v plné moci.

    Zdroj: příběh Plná moc

    Plná moc pro zastupování v zastoupení

    Nejprve je uveden formulář správně sepsané plné moci k zastupování jiné osoby umožňující substituta.

    Já, níže podepsaný (á)

    .......................................,

    narozen (a)

    .......................................,

    bytem trvale:

    ........................................

    (dále jen „zmocnitel“)

    z m o c ň u j i

    pana (paní)

    .......................................,

    narozeného (narozenou)

    ..........................................,

    bytem trvale:

    .......................................,

    adresa doručování:

    .............................................,

    (dále jen „zmocněnec“)

    k tomu, aby mne v plném rozsahu zastupoval pro celé řízení ve věci (např. doručování zásilek Českou poštou, nebo jednání s Úřadem práce, nebo jednání se Živnostenským úřadem).

    Zmocněnec je oprávněn zejména k podání jakýchkoliv návrhů a vyjádření, přijímání a doručování písemností, nahlížení do spisu a činění opisů a výpisů, podepisování jakýchkoliv listin, jakož i podávání řádných i mimořádných opravných prostředků proti rozhodnutí správního orgánu, a případně činění jakýchkoliv dalších úkonů, které jsou nezbytné, a to vše ve stejném rozsahu, v jakém by byl zmocnitel sám k těmto úkonům a jednáním oprávněn.

    Zmocněnec je oprávněn ustanovit substituta.

    V ......................,

    dne .......................

    ....................................................
    podpis zmocnitele (úředně ověřený)

    Zmocnění přijímám v plném rozsahu.

    V ....................,

    dne ........................

    ....................................................
    podpis zmocněnce

    Zdroj: článek Plná moc v zastoupení

    Příběh

    Ve svém příspěvku PLNÁ MOC ZASTUPOVÁNÍ VE VĚCI PŘEVODU DODAVATELE EL. ENERGIE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Honza.

    Jako zmocnitel máte právo kdykoliv odvolat svou plnou moc. Pokud je ale zplnomocnění zakomponováno do smlouvy a je svázáno s její platností, tak musíte respektovat pravidla smlouvy včetně sankcí za předčasné ukončení, jsou-li v ní uvedeny. U plné moci je nejlepší, když je vyhotovena jako samostatný dokument, pak je právo na její odvolání nezpochybnitelné. Ve vašem případě doporučuji obrátit se s celou věcí na Energetický regulační úřad - kontaktní údaje:
    tel.: +420 564 578 666
    fax: + 420 564 578 640
    email: podatelna@eru.cz
    web: http://www.eru.cz

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jiří Novák.

    pan Honza:
    Takže pokud je ve smlouvě penalizace, tak prostě si zmocněnec může dělat co chce, nemusí vůbec reagovat na moje výtky a to až do doby skončení smlouvy v roce 2050? Není to trochu nelogické? To snad není účelem plné moci? Domnívám se, že pokud nejedná v mém zájmu tak by měl o plnou moc přijít, a to ať je to v důsledku úmyslu nebo i neschopnosti. O tom snad by měl rozhodovat zmocnitel a ne nějaké ustanovení ve smlouvě.

    Zdroj: příběh Plná moc zastupování ve věci převodu dodavatele el. energie

    Zastupování na úřadě

    Zastoupení na základě plné moci je definováno paragrafem 33 Správního řádu (zák. č. 500/2004 Sb.) Účastník správního řízení si může zvolit zmocněnce. Zmocnění k zastoupení se prokazuje písemnou plnou mocí. Plnou moc lze udělit i ústně do protokolu. V téže věci může mít účastník současně pouze jednoho zmocněnce.

    Zdroj: článek Plná moc k zastupování

    Poradna

    V naší poradně s názvem PLNÁ MOC K ZASTUPOVÁNÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Iveta Štrublíková.

    Dobrý večer, potřebovala bych potvrzení, abych mohla vyzvedávat své objednávky, i když je to psaný na mamku, ale platila jsem si je já, aby mi je pošta vydalala, když to není na mě, ale na mamku, která bydlí jinde

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Milda.

    Česká pošta má k těmto úkonům produkt s názvem Elektronický průkaz příjemce k Zákaznické kartě a nebo papírový Průkaz příjemce. Postup, jak je získat je podrobně popsán zde: https://www.ceskaposta.cz/s…
    Proces získání je trochu krkolomný, ale pak vše funguje dobře.

    Zdroj: příběh Plná moc k zastupování

    Kde se dá tato plná moc použít

    Zde uvedený vzor plné moci je univerzální a dá se použít k zastupování jiné osoby při jednání s úřady, orgány státní správy a orgány místní samosprávy, a také při jednání s právnickými i fyzickými osobami.

    Zdroj: článek Plná moc k zastupování

    Odpovědi na hádanky o zvířátkách

    • Běží kolem sestřička, žluťounká je celičká.
      Naše máma slepice sezobala nejvíce. (Kuře)
    • Bodlinatá kulička, ráda mlsá jablíčka. Kdo je to? (Ježek)
    • Budulínku, dej mi hrášku! Tohle přece každý zná.
      Jak unesla neposluchu falešnice falešná. Kdo je to? (Liška)
    • Celé týdny trávu žvýká, aby dala krajáč mléka.
      Nepospíchá, má dost času, rohy nosí pro okrasu. (Kráva)
    • Co se vleče, neuteče,
      říká si a dál se vleče
      v obrněném krunýři jako rytíř v pancíři. (Želva)
    • Čtyři rohy, žádné nohy, chaloupkou to pohne. (Šnek)
    • Dlouhé uši. Hopky, hopky. Jetelíček.
      Ňam, ňam, ňam, ňam! A bobky! Kdo je to? (Zajíc)
    • Heboučké je jako z vaty,
      kožíšek je mourovatý. (Kotě)
    • Chodí líně pouští, srst má jako houští,
      na zádech má hrb. Na hlavě má ofinu,
      rád si hoví ve stínu a to není drb. (Velbloud)
    • Chodí pyšně jako páv, neodpoví na pozdrav,
      červená mu nevoní, moc se pro ni kaboní. (Krocan)
    • I když nemá žvýkačku, ustavičně žvýká,
      maminku má roháčku a tatínka býka. (Telátko)
    • Je král, co nemá korunu a nesedává na trůnu,
      pouští to hřmí, když zívá. Na krku vzácnou kožešinu
      nosívá jako pelerínu a říká se jí hříva. (Lev)
    • Je z rodu velkých kočiček, nosívá žlutý župan s pruhy
      a z ostražitých očiček mu srší blesky v barvě duhy. (Tygr)
    • Jménem je příbuzné s hříbky, ale je jinačí.
      Pustí se do otýpky, po ovsu skotačí. (Hříbátko)
    • Kdo má ruce ušpiněné, ať se smíří s jeho jménem.
      Uň, uň, uni, uni, tlustý je a funí. (Čuník)
    • Když udělá ko-ko-ko, načechrá si peří,
      bude vejce na měkko pro mne na večeři. (Slepička)
    • Který tkadlec chodí nahý? (Pavouk)
    • Kuřátko volá: „PÍPÍPÍ!“ a jeho tatínek „KYKYRYKÝ!“ Kdo je to? (Kohout)
    • Leze, leze - žádný spěch, domeček má na zádech. Kdo je to? (Hlemýžď)
    • Má hřebínek, co nečeše, má ostruhy a nerajtuje.
      Někdy se točí na střeše, jindy si na zdi pobrukuje. (Kohoutek)
    • Maličké zvířátko je tahle čiperka,
      Větvičku přeskočí, i když je nevelká. (Veverka)
    • Maličké zvířátko, zrzavý kožíšek,
      spořádá zakrátko lískový oříšek. (Veverka)
    • Malý pulec – miminko, na ni volá maminko! (Žába)
    • Malý, velký, bílý, černý, svému pánu vždycky věrný.
      Ocáskem vrtí z radosti, pochutnává si na kosti. (Pes)
    • Na břehu i v řece žije, hlavičku pod helmu skryje. (Želva)
    • Na krovkách má 7 teček, říká se jí sluníčko. Poletí-li do nebíčka, přinese nám štěstíčko.
      Kdo je to? (Beruška)
    • Nejraději jezdí na kře, grónský původ sotva zapře.
      V zoologické zahradě jezdí jenom na kládě. (Tuleň)
    • Nejraději za pecí přikrčena líhá,
      v očích se jí rozsvěcí, když na kořist číhá. (Kočka)
    • Nohy dlouhé jako chůdy, vysokánský krk,
      vidí domů oknem půdy přes zelený smr

      (...více se dočtete ve zdroji)

      Zdroj: článek Hádanky pro děti o zvířatech

    Hádanky o zvířátkách k vytisknutí (bez odpovědí)

    • Běží kolem sestřička, žluťounká je celičká.
      Naše máma slepice sezobala nejvíce.
    • Bodlinatá kulička, ráda mlsá jablíčka. Kdo je to?
    • Budulínku, dej mi hrášku! Tohle přece každý zná.
      Jak unesla neposluchu falešnice falešná. Kdo je to?
    • Celé týdny trávu žvýká, aby dala krajáč mléka.
      Nepospíchá, má dost času, rohy nosí pro okrasu.
    • Co se vleče, neuteče,
      říká si a dál se vleče
      v obrněném krunýři jako rytíř v pancíři.
    • Čtyři rohy, žádné nohy, chaloupkou to pohne.
    • Dlouhé uši. Hopky, hopky. Jetelíček.
      Ňam, Ňam , Ňam! A bobky! Kdo je to?
    • Heboučké je jako z vaty,
      kožíšek je mourovatý.
    • Chodí líně pouští, srst má jako houští,
      na zádech má hrb. Na hlavě má ofinu,
      rád si hoví ve stínu a to není drb.
    • Chodí pyšně jako páv, neodpoví na pozdrav,
      červená mu nevoní, moc se pro ni kaboní.
    • I když nemá žvýkačku, ustavičně žvýká,
      maminku má roháčku a tatínka býka.
    • Je král, co nemá korunu a nesedává na trůnu,
      pouští to hřmí, když zívá. Na krku vzácnou kožešinu
      nosívá jako pelerínu a říká se jí hříva.
    • Je z rodu velkých kočiček, nosívá žlutý župan s pruhy
      a z ostražitých očiček mu srší blesky v barvě duhy.
    • Jménem je příbuzné s hříbky, ale je jinačí.
      Pustí se do otýpky, po ovsu skotačí.
    • Kdo má ruce ušpiněné, ať se smíří s jeho jménem.
      Uň, uň, uni, uni, tlustý je a funí.
    • Když udělá ko-ko-ko, načechrá si peří,
      bude vejce na měkko pro mne na večeři.
    • Který tkadlec chodí nahý?
    • Kuřátko volá: „PÍPÍPÍ!“ a jeho tatínek „KYKYRYKÝ!“ Kdo je to?
    • Leze, leze - žádný spěch, domeček má na zádech. Kdo je to?
    • Má hřebínek, co nečeše, má ostruhy a nerajtuje.
      Někdy se točí na střeše, jindy si na zdi pobrukuje.
    • Maličké zvířátko je tahle čiperka,
      Větvičku přeskočí, i když je nevelká.
    • Maličké zvířátko, zrzavý kožíšek,
      spořádá zakrátko lískový oříšek.
    • Malý pulec – miminko, na ni volá maminko!
    • Malý, velký, bílý, černý, svému pánu vždycky věrný.
      Ocáskem vrtí z radosti, pochutnává si na kosti.
    • Na břehu i v řece žije, hlavičku pod helmu skryje.
    • Na krovkách má 7 teček, říká se jí sluníčko. Poletí-li do nebíčka, přinese nám štěstíčko.
      Kdo je to?
    • Nejraději jezdí na kře, grónský původ sotva zapře.
      V zoologické zahradě jezdí jenom na kládě.
    • Nejraději za pecí přikrčena líhá,
      v očích se jí rozsvěcí, když na kořist číhá.
    • Nohy dlouhé jako chůdy, vysokánský krk,
      vidí domů oknem půdy přes zelený smrk.
    • Nohy jako sloupy, ucho jako zvon,
      trumpetu si koupil, troubí helikon.
    • Nosí kabát chlupatý, tančí po dvou jako ty,
      hlavou do stran kymácí, nepokazí legraci.
    • Nosí teplý kožich. Špičatými noži
      děl

      (...více se dočtete ve zdroji)

      Zdroj: článek Hádanky pro děti o zvířatech

    Příběh

    Ve svém příspěvku PLNÁ MOC ZASTUPOVÁNÍ VE VĚCI PŘEVODU DODAVATELE EL. ENERGIE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jiří Novák.

    pan Honza:
    Takže pokud je ve smlouvě penalizace, tak prostě si zmocněnec může dělat co chce, nemusí vůbec reagovat na moje výtky a to až do doby skončení smlouvy v roce 2050? Není to trochu nelogické? To snad není účelem plné moci? Domnívám se, že pokud nejedná v mém zájmu tak by měl o plnou moc přijít, a to ať je to v důsledku úmyslu nebo i neschopnosti. O tom snad by měl rozhodovat zmocnitel a ne nějaké ustanovení ve smlouvě.

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Honza.

    Platí to, k čemu jste se upsal ve smlouvě. Pokud si myslíte, že je to v rozporu se zákonem, tak je možné smlouvu zneplatnit a domáhat se náhrady škody. Další pomoc naleznete na Energetickém regulačním úřadu.

    Zdroj: příběh Plná moc zastupování ve věci převodu dodavatele el. energie

    ZÁHOŘOVO LOŽE

    I

    Šedivé mlhy nad lesem plynou,

    jako duchové vlekouce se řadem;

    jeřáb ulétá v krajinu jinou —

    pusto a nevlídno ladem i sadem.

    Vítr od západu studeně věje,

    a přižloutlé listí tichou píseň pěje.

    Známátě to píseň; pokaždéť v jeseni

    listové na dubě šepcí ji znova:

    ale málokdo pochopuje slova,

    a kdo pochopí, do smíchu mu není.

    ~

    Poutnice neznámý v hábitě šerém,

    s tím křížem v ruce na dlouhé holi,

    a s tím růžencem — kdo jsi ty koli,

    kam se ubíráš nyní pod večerem?

    kam tak pospícháš? tvá noha bosa,

    a jeseň chladná — studená rosa:

    zůstaň zde u nás, jsmeť dobří lidi,

    dobréhoť hosta každý rád vidí. —

    ~

    Poutníče milý! — než tys ještě mladý,

    ještě vous tobě nepokrývá brady,

    a tvoje líce jako pěkné panny —

    ale což tak bledé a smutně zvadlé,

    a tvoje oči v důlky zapadlé!

    Snad je ve tvém srdci žel pochovaný?

    snad že neštěstí tvé tělo svíží

    lety šedivými dolů к zemi níží?

    ~

    Mládenče pěkný! nechoď za noci,

    možné-li, budem rádi ku pomoci,

    a při nejmenším snad potěšíme.

    Jen nepomíjej, pojď, pohov tělu:

    neníť bez léku nižádného želu,

    a mocný balzám v důvěře dříme. —

    ~

    Nic neslyší, neví, aniž oko zvedne,

    neníť ho možné ze snův vytrhnouti!

    a tam již zachází v chrastině jedné:

    pán bůh ho posilň na jeho pouti!

    II

    Daleké pole, široké pole,

    předlouhá cesta přes to pole běží,

    a podlé cesty pahorek leží,

    a dřevo štíhlé stojí na vrchole:

    štíhláť to jedlice — však beze snětí,

    jen malá příčka svrchu přidělána,

    a na té příčce přibitý viděti

    rozpjatý obraz Krista pána.

    Hlavu krvavou vpravo nakloňuje,

    ruce probité roztahuje v šíři:

    v dvě světa strany jimi ukazuje,

    v dvě strany protivné, jakož cesta míří:

    pravou na východ, kdež se světlo rodí,

    levou na západ, kdež noc vojevodí.

    Tam na východě nebeská je brána,

    tam u věčném ráji bydlí boží svatí;

    a kdo dobře činí, čáka jemu dána,

    že se tam s nimi též bude radovati.

    Ale na západě jsou pekelná vrata,

    tam plane mořem síra i smola,

    tam pletou ďáblové, zlá rota proklatá,

    zlořečené duše v ohnivá kola.

    Vpravo, Kriste pane! tam dej nám dospěti,

    však od levice vysvoboď své děti!

    ~

    Tu na tom pahorku leže na kolenou

    náš mladý poutník v ranním světla kmitu,

    okolo kříže ruku otočenou,

    vroucně objímá dřevo beze citu.

    Brzy cos šepce, slzy roně z oka,

    brzy zas vzdychá — těžce, zhluboka. —

    ~

    Takto se loučí od své drahé panny

    mládenec milý v poslední době,

    ubíraje se v cizí světa strany,

    aniž pak věda, sejdou-li

    (...více se dočtete ve zdroji)

    Zdroj: článek Karel Jaromír Erben Básně a překlady

    Poradna

    V naší poradně s názvem PLNÁ MOC K ZASTUPOVÁNÍ NA POŠTĚ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Naomi Rafaelova.

    Chci dát plnou moc své matce Marcele Brychtové 5.91969 k prebytani moji uredni pošty děkuju Rafaelova

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Milda.

    Já, Naomi Rafaelová, narozená Den/Měsíc/Rok, trvale bytem Název ulice, číslo, Jméno Města, číslo občanského průkazu XXXX

    uděluji tímto plnou moc paní Marcele Brychtové, narozené 5.9.1969, trvale bytem Název ulice, číslo, Jméno Města, číslo občanského průkazu XXXX,

    aby mě zastupovala ve všech věcech a při jednání s Českou poštou a.s. ve věci doručování doporučených zásilek i těch určených do vlastních rukou, aby mohla tyto zásilky za mě přebírat.
    Svému zmocněnci umožňuji:
    - činit mým jménem veškeré úkony, včetně úkonů písemných,
    - podávat návrhy a žádosti,
    - přijímat veškeré doručované písemnosti,
    - podávat řádné i mimořádné opravné prostředky při správních, soudních, či jiných řízeních a vzdávat se jich,
    - přijímat plnění nároků, jejich přijetí potvrzovat a případně neplněné nároky vymáhat,
    - uznávat uplatněné nároky, případně se nároků vzdávat a uzavírat smíry.

    Plná moc je udělena na dobu neurčitou a je sjednána v Název Města dne DD.MM.ROK.

    Úředně ověřený podpis zmocnitele (Naomi Rafaelová): ...............

    Podpis zmocněnce (Marcela Brychtová): ................ (její podpis nemusí být ověřený)

    Zdroj: příběh Plná moc k zastupování na poště

    Odpovědi na vtipné hádanky pro děti

    • Co je domov důchodců? (Msta dětí za mateřskou školku.)
    • Co je to, má to čtyři kola a spoustu much? (Popelářský vůz.)
    • Co je to, má to zuby, ale nic nejí? (Hřeben)
    • Co je to, neustále to mění tvar a přesto je to kulaté? (Měsíc)
    • Co je to, před použitím je to černé, v průběhu červené a nakonec šedé? (Uhlí)
    • Co roste kořenem vzhůru? (Horní zuby)
    • Jak zavoláte hasiče v Japonsku? (Telefonem!)
    • Jak zjistíš, že jsou dva sloni v lednici? (Nejdou dovřít dvířka.)
    • Jednou dírou dovnitř, dvěma děrami ven, až když jste venku, teprve jste vevnitř, co je to? (Kalhoty)
    • Kde musíte postavit dům, chcete-li, aby všechna jeho okna směřovala na jih? (Na severním pólu)
    • Kdo má vpředu dvě oči a vzadu mnohem víc? (Páv)
    • Kdo mě krmí, zmenšuje mě, kdo mi ubírá, zvětšuje mě, kdo jsem? (Jáma)
    • Kdo se živí zuby druhých? (Zubař)
    • Kdo to dělá, nechce to, kdo to kupuje, nepotřebuje to, kdo to potřebuje, neví o tom, co je to? (Rakev)
    • Má otce i matku, ale nejsem jejich syn, kdo jsem? (Dcera)
    • Má to 6 nohou, dvě hlavy, dva páry uší a chodí to po čtyřech, co je to? (Žokej na koni)
    • Na jakém místě je nejdřív dnešek a pak až přichází včerejšek? (Ve slovníku.)
    • Novorozený černoušek má černé ruce, černé nohy, černé oči, černé vlásky, jakou má barvu zubů? (Žádnou)
    • Proč dávají bílé ovce víc mléka než černé? (Protože bílých je víc!)
    • Proč je matematická cvičebnice smutná? (Protože má plno problémů.)
    • Předhoníš-li na závodech druhého běžce, kolikátý poběžíš? (Druhý)
    • Víš, proč nosí Superman tak těsné oblečení? (Protože nosí S! )
    • Víte, za jaké situace může být muž panna? (Pokud se narodí mezi 24. srpnem a 23. zářím)

    Zdroj: článek Vtipné hádanky pro děti

    Příběh

    Ve svém příspěvku PLNÁ MOC ZASTUPOVÁNÍ VE VĚCI PŘEVODU DODAVATELE EL. ENERGIE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jiří Novák.

    Smlouvou na změnu dodavatele el.energie jsem pověřil nového dodavatele k zajištění bezkonfliktního převodu na nového dodavatele, ten však provedl chybu při určení termínu. Původní dodavatel mě chtěl penalizovat významnou částkou, jelikož smlouva byla na dobu určitou a termín převodu neodpovídal podmínkám smlouvy. Odebral jsem plnou moc novému dodavateli nejen za tuto chybu ale i za to, že se mnou nekomunikoval. Ten se odvolal na smlouvu, jejíž součástí bylo zplnomocnění a penalizoval mě ještě větší částkou než chtěl původní dodavatel. Domnívám se , že komunikace mezi zmocněncem a zmocnitelem je naprosto nezbytná a že když zmocněnec udělá hrubou chybu, mám jako zmocnitel mu zmocnění odebrat a to bez postihu.
    Děkuji za odpověď.

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Honza.

    Jako zmocnitel máte právo kdykoliv odvolat svou plnou moc. Pokud je ale zplnomocnění zakomponováno do smlouvy a je svázáno s její platností, tak musíte respektovat pravidla smlouvy včetně sankcí za předčasné ukončení, jsou-li v ní uvedeny. U plné moci je nejlepší, když je vyhotovena jako samostatný dokument, pak je právo na její odvolání nezpochybnitelné. Ve vašem případě doporučuji obrátit se s celou věcí na Energetický regulační úřad - kontaktní údaje:
    tel.: +420 564 578 666
    fax: + 420 564 578 640
    email: podatelna@eru.cz
    web: http://www.eru.cz

    Zdroj: příběh Plná moc zastupování ve věci převodu dodavatele el. energie

    Vtipné hádanky pro děti k vytisknutí (bez odpovědí)

    • Co je domov důchodců?
    • Co je to, má to čtyři kola a spoustu much?
    • Co je to, má to zuby, ale nic nejí?
    • Co je to, neustále to mění tvar a přesto je to kulaté?
    • Co je to, před použitím je to černé, v průběhu červené a nakonec šedé?
    • Co roste kořenem vzhůru?
    • Jak zavoláte hasiče v Japonsku?
    • Jak zjistíš, že jsou dva sloni v lednici?
    • Jednou dírou dovnitř, dvěma děrami ven, až když jste venku, teprve jste vevnitř, co je to?
    • Kde musíte postavit dům, chcete-li, aby všechna jeho okna směřovala na jih?
    • Kdo má vpředu dvě oči a vzadu mnohem víc?
    • Kdo mě krmí, zmenšuje mě, kdo mi ubírá, zvětšuje mě, kdo jsem?
    • Kdo to dělá, nechce to, kdo to kupuje, nepotřebuje to, kdo to potřebuje, neví o tom, co je to?
    • Má otce i matku, ale nejsem jejich syn, kdo jsem?
    • Má to 6 nohou, dvě hlavy, dva páry uší a chodí to po čtyřech, co je to?
    • Na jakém místě je nejdřív dnešek a pak až přichází včerejšek?
    • Novorozený černoušek má černé ruce, černé nohy, černé oči, černé vlásky, jakou má barvu zubů?
    • Proč dávají bílé ovce víc mléka než černé?
    • Proč je matematická cvičebnice smutná?
    • Předhoníš-li na závodech druhého běžce, kolikátý poběžíš?
    • Víš, proč nosí Superman tak těsné oblečení?
    • Víte, za jaké situace může být muž panna? Kdo se živí zuby druhých?

    Zdroj: článek Vtipné hádanky pro děti

    Poradna

    V naší poradně s názvem PLNÁ MOC ZASTUPOVÁNÍ VZOR se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Máchovi Eva.

    Nevím si rady jak napsat plnou moc pro
    Ssyna aby mohl za mě zrušit povinné ručení v mé nepřítomnosti. Dekuji

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Milda.

    Je to jednoduché, normálně do plné moci napište to samé, jako jste napsala sem. asi takhle:


    Eva Máchová, narozená dne DD.MM.RRRR, trvale bytem Ulice 1, PSČ, Město

    uděluji tímto plnou moc svému synovi

    Jméno Příjmení, narozen dne DD.MM.RRRR, trvale bytem Ulice 1, PSČ, Město

    aby za mě jednal ve věci ukončení povinného ručení číslo pojistné smlouvy XXXXX, uzavřené u pojišťovny Název Pojišťovny.

    Ve Městě, dne DD.MM.RRRR


    .........................
    podpis Evy Máchové


    Plnou moc přijímám


    .........................
    podpis syna

    Zdroj: příběh Plná moc zastupování vzor

    Obsah pověstí

    Staré pověsti české

    O Čechovi

    Stará česká pověst začíná v Charvatské zemi, která je pravlastí Slovanů. V této zemi žilo velké množství lidí. Stalo se, že se mezi nimi strhly velké nepokoje a války. Proto se dva bratři vojvodové Čech a Lech rozhodli, že se svými rodinami a rody Charvátskou zemi opustí a budou hledat místo, kde by mohli pokojně žít. Před cestou přinesli bohům oběti a vydali se na cestu. Procházeli územími, kde míjeli příbuzné rody, až se dostali do neznámých končin. Setkávali se s obyvateli, kteří žili v primitivních chatrčích a jámách. Dostali se až k řece Vltavě, kde si už někteří začali stěžovat, že se stále ještě neusídlili. V tu chvíli Čech ukázal na vysokou horu, která se tyčila nad nimi, a rozhodl, že si pod ní odpočinou. Brzy ráno se na tuto horu Říp sám vydal a viděl krásnou krajinu, která se nacházela kolem. Když sestoupil z hory, řekl všem, co viděl, že půda vypadá úrodná, vody plné ryb. Třetího dne svolal všechny na místo, odkud bylo vidět do kraje a oznámil jim, že zde zůstanou. Ptal se jich, jak tuto zemi pojmenují. Lidé si zvolili, aby se země jmenovala po něm.

    K tomu, aby se zde dalo pohodlně žít, byla potřeba těžká práce. Některé lesy se musely vykácet, aby bylo kde postavit obydlí a vytvořit pole. Práce byla mezi lidi spravedlivě dělená. Každý měl svůj úkol. Večer se rodiny scházely v obydlích a vyprávěly si různé příběhy. Postupně vzniklo opevněné hradiště. Vojvoda Lech se ale rozhodl, že bude se svým rodem postupovat o kousek dále. Postupoval tři dny a pak nechal zapálit velký oheň, aby praotec Čech viděl, kde se Lech usídlil. Místo, kde se usídlil, pojmenoval Lech podle zapáleného ohně Kouřim.

    Asi třicet let poté, co vstoupili do české země, zemřel praotec Čech a byl pohřben se všemi poctami, které mu náležely.

    O Krokovi a jeho dcerách

    Po smrti praotce Čecha se v zemi zdvihla vlna sporů a bojů. Bylo jasné, že je třeba mít silného vládce. Starší rodu vládu nabídli Lechovi, který ji ale odmítl a doporučil jim za správce Kroka, starostu mocného rodu. Krok s tím souhlasil. Lech se mezitím z Kouřimi posunul více na východ a založil město Hnězdno. Krok vládl spravedlivě, zároveň byl nadán jistými věšteckými schopnostmi, díky nimž mu duchové zjevili, že jeho současné sídlo Budeč dlouho nepotrvá, a tak nechal na vysoké skále postavit nový hrad, který dostal jméno Vyšehrad. Na Vyšehradě žil Krok i se svou rodinou. Měl tři dcery. Nejstarší se jmenovala Kazi a byla výborná léčitelka. Znala vlastnosti různých bylin a koření. Kazi žila na Kazinině hradě. Prostřední dcera se jmenovala Teta a mnoho č

    (...více se dočtete ve zdroji)

    Zdroj: článek Staré pověsti české

    Poradna

    V naší poradně s názvem PLNÁ MOC, POČET NA OSOBU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jamil.

    zajímalo by mne, kolik plných mocí může dostat jednotlivý čelen byt.družstva při zastupování na členské schůzi. Může dostat např 10 plných mocí, když je v družstvu 44 členů?

    Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Milda.

    Může dostat všech 44 plných mocí od všech členů. Plná moc nemá v tomto ohledu žádná omezení.

    Zdroj: příběh Plná moc, počet na osobu

    Skloňování slova milý

    Číslo jednotné, rod mužský životný:

    • 1. pád: (kdo, co?) milý, např.: Přišel i můj milý skřítek.
    • 2. pád: (koho, čeho?) milého, např.: Bez milého kamaráda.
    • 3. pád: (komu, čemu?) milému, např.: Milému příteli.
    • 4. pád: (koho, co?) milého, např.: Potřebuji pozdravit mého milého tatínka.
    • 5. pád: (oslovujeme, voláme) milý, např.: Hej Ty! Milý člověče!
    • 6. pád: (o kom, o čem?) milém, např.: Pohádka o milém princi.
    • 7. pád: (s kým, s čím?) milým, např.: Strávila večer s milým člověkem.

    Číslo jednotné, rod mužský neživotný:
    (Vše je stejné jako u životného, až na tvar ve 4. pádu.)

    • 1. pád: (kdo, co?) milý, např.: Můj milý mobil.
    • 2. pád: (koho, čeho?) milého, např.: Bez milého přijetí.
    • 3. pád: (komu, čemu?) milému, např.: Robot poděkoval dalšímu milému stroji.
    • 4. pád: (koho, co?) milý, např.: Dostala jsem milý dárek.
    • 5. pád: (oslovujeme, voláme) milý, např.: Zapni se! Můj milý počítači!
    • 6. pád: (o kom, o čem?) milém, např.: Snila jsem o mém milém květu.
    • 7. pád: (s kým, s čím?) milým, např.: Přivítal se semnou milým polibkem.

    Číslo jednotné, rod ženský:

    • 1. pád: (kdo, co?) milá, např.: Moje milá přítelkyně.
    • 2. pád: (koho, čeho?) milé, např.: Bez mojí milé kamarádky.
    • 3. pád: (komu, čemu?) milé, např.: Napsal jsem mojí milé mamince.
    • 4. pád: (koho, co?) milou, např.: Dostala jsem milou zprávu.
    • 5. pád: (oslovujeme, voláme) milá, např.: Hola, hola! Moje školo milá!
    • 6. pád: (o kom, o čem?) milé, např.: Zdálo se mi o mé milé přítelkyni.
    • 7. pád: (s kým, s čím?) milou, např.: Překvapil mě milou zprávou.

    Číslo jednotné, rod střední:

    • 1. pád: (kdo, co?) milé, např.: Milé dítě.
    • 2. pád: (koho, čeho?) milého, např.: Dieta bez mého milého ovoce.
    • 3. pád: (komu, čemu?) milému, např.: Dal jsem pamlsek milému štěněti.
    • 4. pád: (koho, co?) milé, např.: Dostala jsem milé přání k svátku.
    • 5. pád: (oslovujeme, voláme) milé, např.: Dobrý den! Milé obecenstvo!
    • 6. pád: (o kom, o čem?) milém, např.: Zdálo se mi o mém milém zvířátku.
    • 7. pád: (s kým, s čím?) milým, např.: Ohromil mě milým překvapením.

    Číslo množné, rod mužský životný:

    • 1. pád: (kdo, co?) milí, např.: Přišli i moji milí skřítci.
    • 2. pád: (koho, čeho?) milých, např.: Bez mých milých kamarádů.
    • 3. pád: (komu, čemu?) milým, např.: Našim milým přátelům.
    • 4. pád: (koho, co?) milé, např.: Potřebuji pozdravit mé milé medvídky.
    • 5. pád: (oslovujeme, voláme) milí, např.: Hej Vy! Milí lidé!
    • 6. pád: (o kom, o čem?) milých, např.: Pohádka o milých princeznách.
    • 7. pád: (s kým, s čím?) milými, např.: Strávila večer s milými lidmi.

    Číslo množné, rod mužský neživotný:
    (Vše je stejné jako u životného, až na tvar v&

    (...více se dočtete ve zdroji)

    Zdroj: článek Pravopis milý a milí

    Plná moc k přepisu vozidla

    Z právního hlediska je při přepisu vozidla a použití plné moci na automobil nejprve nutné uzavřít kupní smlouvu. Vlastnictví k vozidlu na kupujícího přechází v momentě předání vozidla. Od této doby přecházejí na nového vlastníka všechna práva, ale také povinnosti.

    Povinnosti prodávajícího

    Prodávající musí vozidlo po uzavření kupní smlouvy odhlásit na odboru dopravy z evidence vozidel. K tomu potřebuje následující doklady:

    • Kupní smlouvu
    • Osvědčení o registraci
    • Technický průkaz
    • Živnostenský list (pokud bylo vozidlo provozováno na IČ)

    Na odboru dopravy se do technického průkazu zapíše odhlášení vozidla a poté se doklady předají kupujícímu.

    Převodem vozidla také zaniká povinné ručení. Povinné ručení zaniká dnem, kdy to pojistník (prodávající) oznámí pojišťovně. Pouhý převod nepostačuje k tomu, aby povinné ručení zaniklo. Změnu vlastníka je nutné nahlásit co nejdříve na pojišťovně. Pro případ sporů je dobré mít o nahlášení změny vlastníka na pojišťovně doklad. Těmito úkony přepis vozidla pro prodávajícího končí.

    Povinnosti kupujícího

    Kupující by ihned po obdržení všech dokladů od prodávajícího měl na vozidlo uzavřít povinné ručení, aby mohl vozidlo začít používat.

    Následně je třeba navštívit stanici technické kontroly (STK), kde je nutné provést na své jméno evidenční kontrolu. Pokud není na vozidle platná technická kontrola, je nutné provést měření emisí a technickou kontrolu. Evidenční kontrola je její součástí a v tomto případě ji tedy není nutné provádět samostatně. Posledním krokem nového majitele je žádost o přihlášení vozidla u příslušného dopravního odboru.

    Nemůžete-li se k přepisu dostavit osobně, je možné nechat někoho vše vyřídit za vás, a to na základě plné moci. Není potřeba ji mít úředně ověřenou.

    Co je nutné přiložit k žádosti:

    • Platný doklad totožnosti nebo živnostenský list či koncesní listinu, výpis z OR
    • Plnou moc (v případě zastupování)
    • Osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz)
    • Technický průkaz (v TP potvrzené odhlášení vozidla z jiného správního obvodu)
    • Zákonné pojištění na nového majitele (na toho, na koho se vozidlo bude registrovat)
    • Protokol o evidenční kontrole vozidla
    • Registrační značky vozidla – pokud se jedná o přepis z jiného kraje (obě vrátit, v ceně přepisu jsou nové)
    • Platnou technickou kontrolu (pokud je na vozidle platná technická kontrola, stačí zápis v TP nebo protokol)
    • Doklad o zástavním právu váznoucím na silničním motorovém vozidle a přípojném vozidle, bylo-li zřízeno
    • Cizinci potřebují doklad o povolení k pobytu nebo o udělení azylu na území ČR, není-li provozovatel silničního motorového vozidla a přípojného vozidla občanem České republiky
    • Jedná-li se o vozidlo na leasing – předložení leasingové smlouvy

    Plná moc ke stažení

    Zde je vyhotovena plná moc k přepisu vozidla.

    Zdroj: článek Plná moc

    Autoři uvedeného obsahu

     Mgr. Jitka Konášová

     Mgr. Světluše Vinšová

     Mgr. Jan Novotný


    zastupovaní fyzické osoby plná moc
    << PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
    zastupování nemocného
    NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
    novinky a zajímavosti

    Chcete odebírat naše novinky?


    Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo třináct.