Téma
STÁTNÍ PŘÍSLUŠNOST CO NAPSAT
CO NAPSAT DO KOLONKY STÁTNÍ PŘÍSLUŠNOST?
S pojmem státní příslušnost se už setkal každý, kdo někdy musel vyplňovat nějaké doklady, nebo dokumenty. Řada lidí ale stojí před otázkou, co se do takové kolonky zapisuje. Občané České republiky váhají, jestli napsat „česká“ anebo „Česká republika“ (zkráceně ČR). Do kolonky státní příslušnost se vždy uvádí název státu, takže správnou odpovědí je napsat ČR. Pro různé mezinárodní dokumenty se pak využívá mezinárodní zkratky pro Českou republiku, kterou je CZE (The Czech Republic)
Zdroj: Státní příslušnost
Diskuze: jak správně napsat plnou moc
Touto cestou se Vás ptám, jak mám napsat plnou moc k převedení platby na sipo pro Tv + Rádio z manžela na manželkou. P:S: zmocněnec je manželka a adresát je manžel???Předem děkuji za radu
Zdroj: diskuze Jak správně napsat plnou moc
Počet odpovědí: 1
STÁTNÍ PŘÍSLUŠNOST VERSUS STÁTNÍ OBČANSTVÍ
Často se stává, že státní občanství je řazeno jako synonymum ke státní příslušnosti, ale není to tak úplně pravda. Státní příslušnost je totiž obsahově širší, protože státní příslušnost zahrnuje i právnické osoby přináležející k danému státu. Státní občanství se naopak týká jen fyzických osob.
Zdroj: Státní příslušnost
Diskuze: Plná moc
Prosím o vzor, jak napsat plnou moc v zastoupeni
Zdroj: diskuze Plná moc zastupování vzor
Počet odpovědí: 3
CO JE STÁTNÍ PŘÍSLUŠNOST?
Státní příslušnost znamená příslušnost člověka k určitému státu. Státní příslušnost také zaručuje plné využívání výhod státního občanství. Rozdílem mezi státní příslušností a národností je to, že národnost si člověk může zvolit sám, na rozdíl od státní příslušnosti, která je dána státem, v němž má člověk občanství.
Státní příslušnost je nutné napsat/uvést, hlavně proto, aby bylo jasné při přečtení vašich dokladů a dokumentů, že jste občanem uvedeného státu, a proto máte nárok využívat výhod jeho občanství. Státní příslušnost se uvádí třeba na přihláškách do všech stupňů škol, na přihlášení do sociálního a zdravotního systému, v různých žádostech, třeba o vystavení různých dokladů (například: řidičský průkaz, občanský průkaz, cestovní pas a jiné), v žádosti o souhlas s podnikáním, nebo o provedení svatebního obřadu či pohřbu.
Zdroj: Státní příslušnost
Diskuze: Andrej Babiš
Dobrý den pane Babiši, velice mě rmoutí smrt Mistra Karla Gotta. Dnes jsem četla článek, že by pan Gott neměl mít státní pohřeb. Navrhuji proto, aby měl národní pohřeb se státními poctami. Myslím, že pan Gott nás jako republiku proslavil na celém světě. Národ ho zbožňoval. Tudíž ať se celý národ s Mistrem může rozloučit.
S pozdravem Hana Habovčíková.
Zdroj: diskuze Andrej babiš kontakt e mail
Počet odpovědí: 4
NÁRODNOST VERSUS STÁTNÍ PŘÍSLUŠNOST
Státní příslušnost je tedy dána příslušností k určitému státu. S národností je to ale jinak, národnost může být dána vlastní volbou. Příkladem je, že se občan může přihlásit k romské národnosti, ale státní příslušnost má třeba Česká republika. Státní příslušnost je tedy dána, národnost je „volitelná“ a vychází třeba i z osobních pocitů.
Zdroj: Státní příslušnost
Diskuze: Re: plná moc zastupování vzor
Nevím si rady jak napsat plnou moc pro
Ssyna aby mohl za mě zrušit povinné ručení v mé nepřítomnosti. Dekuji
Zdroj: diskuze Plná moc zastupování vzor
Počet odpovědí: 3
STÁTNÍ PŘÍSLUŠNOST V ŽIVOTOPISU
Je třeba si uvědomit, že v životopise není státní příslušnost povinným údajem. Je tedy na pisateli, jestli ji uvede (stejně tak je to s rodinným stavem). Pokud je životopis určen do zahraniční firmy, je třeba zjistit, jestli v dané zemi nepatří státní příslušnost k povinným údajům. Zároveň se pak také využívá mezinárodního označení. Pro Českou republiku je to tedy CZE.
Zdroj: Státní příslušnost
Diskuze: odpověď na dotaz
Básničku Vám můžu napsat na počkání, pokud máte představu o čem by to mělo být a pro jakou příležitost. Napíši Vám návrh a editace, úpravy textu jsou neomezené. Zdeněk Rýdl
Zdroj: diskuze Básničky pet slok
Počet odpovědí: 1
Říkanka pro berušku
Beruško,
půjč mi jednu tečku!
Třeba tu,
co máš na zadečku.
Musím ji napsat
za větou,
ať se mi slova
nepletou.
Zdroj: Jiří Žáček - básničky o jaru
Diskuze: pohromadě nebo po hromadě
Nevíte někdo jak mám napsat větu Při letních ohňostrojích se všichni brňané hromadně sejdou na přehradě. Chtěla bych použít slovo pohromadě ale nevím jestli dohromady, nebo zvlášť. Pomůže někdo
Zdroj: diskuze Pohromadě nebo po hromadě
Počet odpovědí: 3
Říkanka pro berušku
Jiří Žáček
Beruško,
půjč mi jednu tečku!
Třeba tu,
co máš na zadečku.
~
Musím ji napsat
za větou,
ať se mi slova
nepletou.
Zdroj: Jiří Žáček - básničky pro děti 4 sloky
Diskuze: Re: Musím to napsat
Souhlasím a přidávám se k podpoře! Pane Babiši, prosím, nedejte se zničit hovady. Náš národ, naše země naši lidé Vás potřebují. Vy jste velká překážka pro tu partu darmožroutů, jste pracovitý a moudrý člověk. Moc na Vás myslíme! Máte podportt nebojte se nic!
Zdroj: diskuze Andrej babiš kontakt e mail
Počet odpovědí: 24
9. Určete pád u podstatných jmen (napsat jen číslo!)
Zdroj: Cvičení na podstatná jména
Diskuze: čestné prohlášení na vyber seku po zemrelych rodicich
V roce 2018 mi zemreli oba rodice.Po jejich smrti prisel sek s vyuctovanim za plyn na jmeno otce.Jak mam napsat cestne prohlaseni,abych ho mohla vybrat,jsem dcera zemrelych.Dekuji za odpoved.
Zdroj: diskuze Čestné prohlášení na vyber seku po zemrelych rodicich
Počet odpovědí: 0
Osnova slohové práce
Psaní slohové práce je tvůrčí proces. Ať už máte za úkol napsat vyprávění, popis nebo příběh, je dobré se napřed zamyslet, o čem chcete psát, a hlavně, co svým textem vlastně chcete sdělit. Na základě toho si pak vytvořte osnovu a můžete se pustit do psaní.
Zdroj: Osnova vzor
Diskuze: andrej babiš email
Dobrý večer,
chtěla jsem Vám jen napsat, že naše ulice, sic není velká, Vám drží palce a jsme s Vámi, všichni. Jsme na Vás pyšní, jste nejlepší premier od roku 1989.
Nenechte se od nich, od těch lepšolidí nikterak urážet. Věříme Vám ,víme, že Vy to všechno ustojíte, jste silný chlap.
Děkuji Vám za naší ulici
S pozdravem
Líba Beránková
Potoční 1867
41501 Teplice
Zdroj: diskuze Andrej babiš email
Počet odpovědí: 0
Kde se dá tato plná moc použít
Zde uvedený vzor plné moci je univerzální a dá se použít k zastupování jiné osoby při jednání s úřady, orgány státní správy a orgány místní samosprávy, a také při jednání s právnickými i fyzickými osobami.
Zdroj: Plná moc k zastupování
Diskuze: Re: Re: Vlk a koza
Vážená paní Popelková !
Těší mě Vaše příznivá reakce k moji básničce, a to
tím více, že je už druhá, za půl roku od zveřejnění.
Letos jsem napsal a poslal dalších 64 podobně
laděných, tak snad se mi ještě někdo ozve.
Kdybyste chtěla napsat něco přímo na Vaše dítě,
napište mi, prosím, co by tam mělo být. Oblíbené
rčení, zvířátko, netová postavička, nějaký trapásek
a tak. Skládání mě baví a představa, že to někdo
čte, to je príma pocit. Taky se rád vykecávám,
jak vidíte ! Díky a mějte se hezky ! Zdeněk Rýdl
Zdroj: diskuze Vlk a koza
Počet odpovědí: 6
Typický – synonyma
Synonyma pro slovo typický vyplývají již z vysvětlení jeho významu, chceme-li tedy použít jiné výrazy s podobným významem, můžeme vybírat mezi přídavnými jmény: příznačný, charakteristický, svérázný, osobitý.
Ale pozor, ne každé uvedené synonymum je vhodné použít v té či oné souvislosti, například typické české jídlo nemůžeme napsat jako osobité české jídlo, v tomto případě bychom mohli zaměnit jen se slovem charakteristické, případně příznačné.
Opakem neboli antonymem slova typický je výraz atypický.
Zdroj: Typický
Čestné prohlášení o zdravotní způsobilosti
Tento typ prohlášení se využívá obvykle v případech, když se autor uchází o volnou pracovní pozici spadající pod zákon o státní službě, jako jsou práce úředníků na ministerstvech a dalších úřadech. Obvykle se také požaduje prohlášení o bezúhonnosti, případně i o svéprávnosti.
Čestné prohlášení o zdravotní způsobilosti
Já, Ing. Milada Dobrovolná, narozena 24. dubna 1976 v Českých Budějovicích, rodné číslo 765424/7456, bytem Válkova ulice 56, České Budějovice 370 01,
tímto prohlašuji, na základě znalosti svého zdravotního stavu, že mám potřebnou zdravotní způsobilost k výkonu služby na služebním místě Referent v oddělení metodiky inspekce sociálních služeb a inspekce hl. město Praha a střední Čechy při Ministerstvu práce a sociálních věcí dle zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě.
V Českých Budějovicích dne 18. června 2018
Ing. Milada Dobrovolná
......................................................
Zdroj: Čestné prohlášení
Diktát č. 3
Medvědi žijí v Beskydech.
Do lesa jsem si vzal k svačině sušenku Horalka.
Můj kamarád bydlí na Slovensku.
Státní hymna se jmenuje Kde domov můj.
Ráno vylezl polský turista na nejvyšší horu Krkonoš Sněžku.
Na dovolenou se chystal na opuštěné ostrovy.
Maminka miluje francouzské bagety.
V Americe navštívil Niagarské vodopády.
V Africe žijí sloni i žirafy.
Naše škola se nachází ve Františkově ulici.
Zdroj: Diktáty na velká písmena pro první stupeň základní školy
3. Určete rod u podstatných jmen
Zdroj: Cvičení na podstatná jména
Otevřený dopis
Otevřený dopis slouží pisateli k vyjádření nesouhlasu s nějakým nařízením, nebo rozhodnutím. Pisatel otevřený dopis využívá k tomu, aby upozornil příslušné organizace, nebo státní orgány na to, že jejich rozhodnutí má, anebo bude mít negativní dopad na společnost. Otevřený dopis tedy obsahuje popis negativního dopadu tohoto rozhodnutí a zároveň žádost o to, aby rozhodnutí bylo pozměněno. Otevřené dopisy se obvykle zveřejňují (například na internetu), a proto je třeba, aby tento dopis nejen splňoval všechny náležitosti, ale aby měl správnou formu a jazyk. Přestože obsahem otevřeného dopisu je obvykle kritika, je třeba se vyjadřovat slušně a pokud možno zdvořile.
Zdroj: Otevřený dopis
Jak napsat čestné prohlášení
Čestné prohlášení patří k dokumentům často požadovaných nejen od úřadů (mohou ho požadovat například pojišťovny, úřady i ministerstva), ale třeba i od zaměstnavatele.
Čestné prohlášení nemusí být požadované jen od fyzické osoby, může ho sepisovat i právnická osoba, přesněji řečeno její zástupce / jednatel k tomu pověřený.
Jak má takové čestné prohlášení vypadat mohou nastínit následující vzory. Údaje, které musí být bezpodmínečně uvedené v čestném prohlášení, stanovuje občanský zákoník. Patří sem: jméno a příjmení, datum narození (případně rodné číslo) a adresa trvalého bydliště(tyto údaje slouží k jednoznačné identifikace autora). Po identifikaci autora následuje obsah čestného prohlášení= skutečnost, kterou autor stvrzuje svým podpisem tohoto prohlášení. V čestném prohlášení nesmí chybět datum a místo sepsání dokumentu. Samozřejmostí je i vlastnoruční podpis.
Zdroj: Čestné prohlášení
Plná moc
Zmocnitel
Jméno Příjmení
Adresa trvalého pobytu
Rodné číslo
Zmocněnec
Jméno Příjmení
Adresa trvalého pobytu
Rodné číslo
Zmocnitel uděluje plnou moc Zmocněnci, aby ho zastupoval ve všech věcech a při jednání s úřady, orgány státní správy a orgány místní samosprávy, právnickými a fyzickými osobami, vůči úřadům, státním orgánům a orgánům místní samosprávy, právnickým i fyzickým osobám.
Zmocnitel dovoluje Zmocněnci:
- činit jménem Zmocnitele veškeré úkony, včetně úkonů písemných,
- podávat návrhy a žádosti,
- přijímat veškeré doručované písemnosti,
- podávat řádné i mimořádné opravné prostředky při správních, soudních, či jiných řízeních a vzdávat se jich,
- přijímat plnění nároků, jejich přijetí potvrzovat a případně neplněné nároky vymáhat,
- uznávat uplatněné nároky, případně se nároků vzdávat a uzavírat smíry.
Plná moc je udělena na dobu neurčitou a je sjednána v Název Města dne DD.MM.ROK.
............................ Zmocnitel |
............................ Zmocněnec svým podpisem stvrzuje, že tuto plnou moc přijímá.
|
Ověření podpisů
Úřední ověření obou podpisů je na rubové straně této plné moci.
Zdroj: Plná moc k zastupování
Co má obsahovat osnova
Jak tedy dobře napsat osnovu slohové práce? Měla by být stručná a vypichovat ty nejdůležitější body či události z celého díla. Text by měl být rozdělen do tří základních celků, kterými jsou úvod, stať a závěr.
Úvod
Úvod slouží k seznámení čtenáře s tématem, o němž bude práce pojednávat. To by mělo být nastíněno nejprve obecně, postupně zúženo až na námět, který konkrétní práce řeší. Úvod může také nastolit nějakou otázku, na kterou hledáte odpověď, nebo vysvětlovat, proč se daným tématem zabýváte.
Stať
Jedná se o samotný příběh, popis nebo vyprávění. Nemá ustálenou podobu. Ideální ale je, pokud obsahuje alespoň tři odstavce, samozřejmě v závislosti na rozsahu celé slohové práce. Ve stati by měly být vyjádřeny hlavní myšlenky textu, které jsou dále rozvíjeny. Při formulování jednotlivých bodů stati je dobré postupovat od obecného ke konkrétnímu a na základě toho tvořit jednotlivé odstavce, podobně jako kapitoly či podkapitoly v knize. Jako pomůcku při hledání optimálního názvu bodu v osnově lze využít volné psaní nebo myšlenkové mapy.
Závěr
Slouží ke shrnutí toho, o čem text pojednával, k odpovědi na otázku nastolenou v úvodu práce a k formulování toho, co z textu vyplývá, tedy k jakým závěrům autor došel.
Zdroj: Osnova vzor
VELKÉ PÍSMENO VE SLOVĚ PRAŽSKÁ
PRAŽSKÁ DIVADLA – Jedná se o geografické vymezení divadel, není to tedy název žádné instituce, a proto se píše malé p (pražská divadla).
PRAŽSKÁ ENERGETIKA – U tohoto spojení je opět důležitý význam. Pokud se jedná o název společnosti, tak se píše velké P (Pražská energetika, a. s.), pokud by se ale jednalo o obecné vymezení energetiky v Praze bez ohledu na společnost, pak bude p malé (pražská energetika).
PRAŽSKÁ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ – Jedná se o označení konkrétní instituce, a proto se píše velké P (Pražská správa sociálního zabezpečení = PSSZ).
PRAŽSKÁ DOPRAVA – Při označení konkrétní společnosti (Pražský dopravní podnik) se píše velké P, pokud je to ale obecné označení dopravy po městě Praha, tak se píše malé p (pražská doprava).
PRAŽSKÁ SPRÁVA NEMOVITOSTÍ – Jedná se o označení konkrétní státní organizace, a proto se píše velké P (Pražská správa nemovitostí).
PRAŽSKÁ PAROPLAVBA – Název společnosti, která se paroplavbou zabývá, se píše s velkým P (Pražská paroplavební společnost). Pokud je ale myšleno všeobecné označení, píše se malé p (pražská paroplavba).
PRAŽSKÁ PLYNÁRENSKÁ – Název této společnosti se píše s velkým P (Pražská plynárenská, a. s.)
PRAŽSKÁ ZOO – Geografické vymezení této Zoo se píše s malým p (pražská zoo), protože konkrétní název této společnosti je Zoo Praha.
PRAŽSKÁ MUZEJNÍ NOC – Jedná se o konkrétní název kulturní akce, a proto se píše velké P (Pražská muzejní noc).
Zdroj: Pražská - velké písmeno
ZKRATKY STÁTNÍCH PŘÍSLUŠNOSTÍ
Zkratky státních příslušností se tedy objevují v různých dokladech a dokumentech. S různými zkratkami státních příslušností se můžeme setkat ale nejen v dokladech, ale třeba i v žádostech o vízum nebo povolení k pobytu. Následuje seznam mezinárodních kódů států, které se mohou objevit v takovýchto dokumentech. Tučně zvýrazněné jsou ty, s nimiž se můžeme v České republice setkat častěji. Některé z těchto zemí již třeba neexistují, ale i tak se stále mohou objevit jako státní příslušnost u některých jedinců. V seznamu se objevují i zkratky pro lidi bez státní příslušnosti a pro lidi, kteří jsou podle mezinárodních konvencí považováni za uprchlíky.
AFG Afghánistán
UNA Agentura spojených národů
ALA Alandské ostrovy
ALB Albánie
DZA Alžírsko
ASM Americká Samoa
VIR Americké Panenské ostr.
AND Andorra
AGO Angola
AIA Anguilla
ATA Antarktida
ATG Antigua a Barbuda
ARG Argentina
ARM Arménie
ABW Aruba
AUS Austrálie
AZE Ázerbájdžán
BHS Bahamy
BHR Bahrajn
BGD Bangladéš
BRB Barbados
BEL Belgie
BLZ Belize
BLR Bělorusko
BEN Benin
BMU Bermudy
BTN Bhútán
VEN Bolívarovská republika Venezuela
BES Bonaire, Svatý Eustach
BIH Bosna a Hercegovina
BWA Botswana
BVT Bouvetův ostrov
BRA Brazílie
GBD Britská závislá území
GBP Britské chráněné osoby
GBS Britské osoby
VGB Britské Panenské ostrovy
GBO Britské zámořské území
IOT Britské indickooceánské území
GBN Britská zámořská národnost
BRN Brunej
BGR Bulharsko
BFA Burkina Faso
BDI Burundi
COK Cookovy ostrovy
CUW Curaçao
TCD Čad
MNE Černá Hora
CZE Česká Republika
CHN Čína
DNK Dánsko
DMA Dominika
DOM Dominikánská republika
DJI Džibutsko
EGY Egypt
ECU Ekvádor
ERI Eritrea
EST Estonsko
ETH Etiopie
FRO Faerské ostrovy
FLK Falklandské ostrovy (Malvíny)
FJI Fidži
PHL Filipíny
FIN Finsko
FRA Francie
GUF Francouzská Guyana
ATF Francouzská jižní území
PYF Francouzská Polynésie
GAB Gabon
GMB Gambie
GHA Ghana
GIB Gibraltar
GRD Grenada
GRL Grónsko
GEO Gruzie
GLP Guadeloupe
GUM Guam
GTM Guatemala
GGY Guernsey
GIN Guinea
GNB Guinea-Bissau
GUY Guyana
HTI Haiti
HMD Heardův ostrov a McDonald ostrov
HND Honduras
HKG Hongkong
CHL Chile
HRV Chorvatsko
IND Indie
IDN Indonésie
IRQ Irák
IRN Írán (islámská republika)
IRL Irsko
ISL Island
ITA Itálie
ISR Izrael
JAM Jamajka
JPN Japonsko
YEM Jemen
JEY Jersey
ZAF Jižní Afrika
SSD Jižní Súdán
JOR Jordánsko
SGS J.Georgie a J.Sandwich ostrov
CYM Kajmanské ostrovy
KHM Kambodža
CMR Kamerun
CAN Kanada
CPV Kapverdy
QAT Katar
KAZ Kazachstán
KEN Keňa
KIR Kiribati
CCK Kokosové (Keelingovy) ostrovy.
COL Kolumbie
COM Komory
COG Kongo, republika
COD Kongo, demokratická republika.
PRK Korea, lidově demokratická republika
KOR Korejská republika
XXK Kosovo
CRI Kostarika
CUB Kuba
KWT Kuvajt
CYP Kypr
KGZ Kyrgyzstán
LAO Laoská lidově demokratická republika
LSO Lesotho
LBN Libanon
LBR Libérie
LBY Libye
LIE Lichtenštejnsko
LTU Litva
LVA Lotyšsko
LUX Lucembursko
MAC Macao
MDG Madagaskar
HUN Maďarsko
MKD Makedonie: bývalá jugoslávská republika
MYS Malajsie
MWI Malawi
MDV Maledivy
MLI Mali
MLT Malta
MAR Maroko
MHL Marshallovy ostrovy
MTQ Martinik
MUS Mauricius
MRT Mauritánie
MYT Mayotte
UMI Menší odlehlé ostrovy USA
MEX Mexiko
FSM Mikronésie: federativní státy
BOL Mnohonárodní stát Bolívie
MDA Moldavská republika
MCO Monako
MNG Mongolsko
MSR Montserrat
MOZ Mosambik
MMR Myanmar
NAM Namibie
NRU Nauru
DEU Německo
NPL Nepál
NTZ neutrální zóna
NER Niger
NGA Nigérie
NIC Nikaragua
NIU Niue
ANT Nizozemské Antily
NLD Nizozemsko
NOR Norsko
NCL Nová Kaledonie
NZL Nový Zéland
OMN Omán
UNO OSN
XXA osoba bez státní příslušnosti
--- osoba neurčené státní příslušnosti
IMN Ostrov Man
NFK Ostrov Norfolk
MNP Ostrovy Severní Mariany
TCA Ostrovy Turks a Caicos
PUS Ostrovy USA v Tichém oceánu
PAK Pákistán
PLW Palau
XAB Palestina
PSE Palestinské území (ok.)
PAN Panama
PNG Papua Nová Guinea
PRY Paraguay
PER Peru
PCN Pitcairn
CIV Pobřeží slonoviny
POL Polsko
PRI Portoriko
PRT Portugalsko
AUT Rakousko
RKS Republika Kosovo
REU Réunion
GNQ Rovníková Guinea
ROU Rumunsko
RUS Ruská federace
RWA Rwanda
XMR Řád Maltézských rytířů
GRC Řecko
SPM Saint Pierre a Miquelon
SLV Salvador
WSM Samoa
SMR San Marino
SAU Saúdská Arábie
SEN Senegal
SYC Seychely
SLE Sierra Leone
SGP Singapur
SVK Slovensko
SVN Slovinsko
SOM Somálsko
ARE Spojené arabské emiráty
GBR Spojené království
USA Spojené státy americké
SRB Srbsko
SCG Srbsko a Černá Hora
LKA Srí Lanka
CAF Středoafrická republika
SDN Súdán
SUR Surinam
SJM Svalbard a Jan Mayen
SHN Svatá Helena,Ascension
LCA Svatá Lucie
BLM Svatý Bartoloměj
KNA Svatý Kryštof a Nevis
MAF Svatý Martin (francouzský)
SXM Svatý Martin (nizozemský)
VAT Svatý stolec (Vatikán město)
SWZ Svazijsko
YUG Svazová republika
VCT Sv. Vincenc a Grenadiny
STP Sv.Tomáš a Princův ostrov
SYR Syrská arabská republik
SLB Šalomounovy ostrovy
ESP Španělsko
SWE Švédsko
CHE Švýcarsko
TJK Tádžikistán
TZA Tanzanská sjed.republik
THA Thajsko
TWN Tchaj-wan, čínská provincie
PCI Tichomořské ostrovy
TGO Togo
TKL Tokelau
TON Tonga
TTO Trinidad a Tobago
TUN Tunisko
TUR Turecko
TKM Turkmenistán
TUV Tuvalu
UGA Uganda
UKR Ukrajina
XXB uprchlík dle konvence
XXC uprchlík ostatní
URY Uruguay
UZB Uzbekistán
CXR Vánoční ostrov
VUT Vanuatu
VNM Vietnam
TLS Východní Timor
WLF Wallis a Futuna
ZAR Zaire
ZMB Zambie
ESH Západní Sahara
ATN Země královny Maud
ZWE Zimbabwe
Zdroj: Státní příslušnost
Struktura otevřeného dopisu
I otevřený dopis má jasně danou strukturu. Protože je otevřený dopis dopisem úředním, je u něj jasně stanovená forma a části, které musí tento dopis bezpodmínečně obsahovat. U úředních dopisů je také jasně stanovené, kde se tyto části musí konkrétně v dopisu nacházet.
Jednotlivé body struktury otevřeného dopisu:
Otevřený dopis je vhodné psát písmem Times New Roman velikosti 12. A pro přehlednost je vhodné využít i širší řádkování (například 1,5 řádku).
- Adresa odesílatele – Tato adresa se obvykle nachází vlevo nahoře. Je psána stejnou formou, jakou se píší adresy na obálky. Každý řádek tedy obsahuje jednu informaci: Jméno a příjmení; ulice a číslo popisné; město; poštovní směrovací číslo.
- Adresa adresáta – Po vynechání zhruba dvou řádků následuje ve stejné podobě adresa adresáta. Zde je vhodné dopis adresovat již konkrétní osobě (řediteli nějaké firmy, starostovi města, předsedovi vlády atd.)
- Místo a datum sepsání – Opět po vynechání asi dvou řádků následuje místo a datum sepsání otevřeného dopisu. Adresy odesílatele a adresáta byly zarovnány vlevo, naopak vpravo se zarovnává místo a datum sepsání. Obvykle se volí formát: město, den, měsíc a rok.
- Nadpis úředního dopisu - Opět po vynechání asi dvou řádků následuje další bod, a tím je nadpis úředního dopisu. Nadpis bývá psán buď tučným písmem, anebo je podtržený, nepoužívá se kombinace. Nadpis může obsahovat pojem otevřený dopis spolu se jménem toho, komu je určený, případně se tam také může objevit výraz nesouhlas spojený s tím, o co se jedná. Například: Otevřený dopis starostovi města České Budějovice, nebo Nesouhlas s uzavřením Základní školy T. G. M. v Karlových Varech.
- Oslovení – Po vynechání jednoho až dvou řádků následuje po nadpisu oslovení. V úředních dokumentech se u oslovení používá přívlastek: Vážený, vážená, vážení, spojený buď s funkcí toho, komu je dopis adresován, nebo s jeho titulem, případně příjmením. Například tedy: Vážený pane řediteli, Vážený pane inženýre, Vážený pane Nováku. Pokud někdo nemá titul, ale má vysokou funkci, tak oslovení vychází z jeho funkce. U otevřených dopisů se obvykle obracíte na vedoucí představitele státních orgánů právě kvůli jejich funkci, takže je vhodné adresáta od začátku oslovovat jako starostu, poslance atd. Oslovení adresáta končí obvykle čárkou.
- Vlastní obsah dopisu – Na dalším řádku (případně je vhodné vynechat jeden řádek, aby vznikaly odstavce) se začíná malým písmenem, protože věta pokračuje od oslovení. Je také vhodné řádek odsadit (použít klávesnici tabulátoru). Před psaním vlastního obsahu je třeba si uspořádat myšlenky, aby byl obsah řazen logicky. Po celou dobu je třeba respektovat to, že je to oficiální dopis, a tak musí být psán spisovným jazykem. U otevřeného dopisu je třeba, aby odesílatel své požadavky dokládal vhodnými argumenty. Nestačí napsat, co požaduje, ale je důležité, aby i napsal proč, a jaké výhody přinese jeho požadavek. Vlastní obsah textu je vhodné na závěr zarovnat do bloků, aby měl dopis nějakou přijatelnou formu.
- Závěr – Po obsahu, který bývá členěn do několika odstavců, následuje závěr, v němž se odesílatel může uchýlit ke shrnutí svého požadavku, případně třeba k výzvě, aby jeho požadavek byl znovu zvážen a řešen.
- Závěrečná formulace – Po závěru následuje ve všech úředních dopisech věta: „S pozdravem“. I když je otevřený dopis laděn často negativně a někomu je v něm něco vytýkáno, tak i přesto je závěr laděn zdvořile právě tímto zakončením.
- Podpis – Po formulaci „S pozdravem“ se vynechávají alespoň dva řádky a napíše se jméno a příjmení odesílatele. Na další řádek je pak možné napsat, i kdo odesílatel je. Pokud tedy otevřený dopis bude starostovi města psát nějaký zastupitel, tak na dalším řádku se právě objeví „zastupitel města“. Podpis se pak zarovnává vpravo, stejně jako bylo místo a datum odeslání. Po vytištění tohoto dopisu se pak do vynechaného prostoru mezi „S pozdravem“ a jménem odesílatele připojí i ručně psaný podpis.
Zdroj: Otevřený dopis